Top50 2024

SpaceX će uskoro poslati posadu za prvu komercijalnu šetnju svemirom

Privatna svemirska misija Polaris Dawn, koja planira da izvede prvu civilnu šetnju u svemiru, trebalo bi da bude lansirana ove nedelje.

PCPress.rs Image

Misija je predviđena da traje oko pet dana

SpaceX je saopštio lansiranje rakete Falcon 9, koja će poneti posadu Polaris Dawn u orbitu. Misiju vodi milijarder Jared Isaacman. Polaris Dawn planira da pošalje posadu od četiri privatna građanina na visinu od 1400km od Zemlje. To je dalje nego što je bilo ko putovao od vremena Apolo programa. Svemirska šetnja, tokom koje će dva člana posade izaći iz kapsule SpaceX Dragon, biće izvedena na visini od 700km iznad Zemlje.

Posadu Polaris Dawn-a čine Isaacman, direktor kompanije Shift4, kao komandant. Zatim, penzionisani potpukovnik američkog vazduhoplovstva Scott “Kidd” Poteet kao pilot. I zatim inženjeri SpaceX-a Sarah Gillis i Anna Menon kao specijalisti za misiju.

Menon će takođe služiti kao medicinski oficir

Iako će samo dva člana posade zapravo napustiti letelicu tokom leta, svi će biti izloženi vakuumu svemira kada se otvor bude otvorio. Kapsula Dragon nema vazdušnu komoru. Ovo će biti ključni test za nove SpaceX-ove svemirske odela za aktivnosti van letelice (EVA), koja će cela posada Polaris Dawn morati da nosi kako bi bili bezbedni.

Pročitajte i:  Italija planira bezbednosni sporazum sa SpaceX Telecomom u vrednosti od 1,6 milijardi dolara

U intervjuu za Florida Today pred misiju, Menon je izjavila da su odela prošla kroz opsežna ispitivanja na Zemlji. Ona je izrazila poverenje u njihovu performansu. „Apsolutno znamo da odela mogu biti pod pritiskom u svemiru,” rekla je Menon. On je dodala da je tim „proveo mnogo vremena na odela do sada.”

Polaris Dawn će takođe po prvi put testirati Starlink komunikaciju zasnovanu na laserima u svemiru i prikupljati podatke kako bi podržali istraživanja o efektima svemirskih letova na ljudsko zdravlje. Misija se pripremala nekoliko godina i prva je od tri planirane Polaris svemirske misije.

Izvor: Engadget

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: ,