Top50 2024

BMW i Yamaha Motor podržavaju američki startup za retke metale Phoenix Tailings

BMW i Yamaha Motor investirali su u američki startup Phoenix Tailings, koji se bavi preradom retkih metala. To je najnoviji potez proizvođača da poveća proizvodnju ovih strateških metala van Kine.

PCPress.rs Image

Retki metali su grupa od 17 metala koji se koriste za izradu magneta koji pretvaraju energiju u pokret za električna vozila, mobilne telefone i drugu elektroniku.

Postojeći standard za rafinisanje ovih minerala, poznat kao ekstrakcija rastvaračem, skup je i zagađujući proces koji je postao nepopularan u SAD-u nakon što je razvijen 1950-ih. Ipak, kineski konkurenti proveli poslednjih 30 godina savladavajući ga.

Peking je u poslednjim mesecima preduzeo korake da ograniči izvoz. To je pokrenulo trku na Zapadu za alternativnim tehnologijama. Phoenix tvrdi da njihov proces može proizvoditi retke metale iz ruda ili recikliranih uređaja uz minimalno zagađenje.

BMW i Yamaha-ove divizije za ulaganje u kapital rizičnog kapitala se nalaze među nekoliko investitora. Tu su uključeni fondovi rizičnog kapitala Envisioning Partners, MPower i Escape Velocity – u Phoenix-ovom drugom krugu finansiranja od 43 miliona dolara. Drugi krug je zatvoren 20. decembra, rekao je CEO Phoenix-a Nick Myers.

Pročitajte i:  BMW i automatizacija logistike

Phoenix je odbio da otkrije koliko je svaki investitor uložio

Kompanija će iskoristiti sredstva za izgradnju fabrike u Exeteru, New Hampshire. Fabrika će moći da proizvodi 200 metričkih tona retkih metala godišnje i trebalo bi da bude otvorena do juna 2025. godine, rekao je Myers. Preostala sredstva biće korišćena za istraživanje, inženjering i razvoj poslovanja.

Kompanija sa sedištem u Masačusetsu zapošljava 33 radnika, navodi da je potpisala ugovore o snabdevanju u vrednosti većoj od 100 miliona dolara. Ipak nije želela da otkrije sa kim.

Ako fabrika u Exeteru bude uspešna, Phoenix planira da izgradi veće fabrike za preradu na drugim mestima u SAD-u.

To bi moglo pomoći kompaniji da postigne cilj da postane javna u naredne tri do pet godina, rekao je Myers.

MP Materials i Lynas Rare Earths su dva od najvećih proizvođača i prerađivača retkih metala koji nisu iz Kine. Iako su oba imala problema zbog konkurencije iz Kine.

Myers je naveo da veruje da Phoenix može uspeti jer ne upravlja rudnikom. Kompanija se prijavljuje za američke vladine kredite i subvencije.

Pročitajte i:  BMW: Zabrana vozila na benzin i dizel u EU nije realna

Myers je dodao da veruje da će Donald Trump, koji će postati predsednik SAD-a 20. januara, biti “vrlo koristan za vraćanje proizvodnje” i za kompanije koje se bave kritičnim mineralima.

Phoenix je zatvorio krug finansiranja od 10 miliona dolara u avgustu 2021. godine.

Izvor: Reuters

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *