Top50 2024

Da li biste živeli u kući od stakla? 

Inženjeri sa MIT-a rade na tome da izgradnju učine održivijom razvijanjem ponovo upotrebljivih cigli napravljenih od 3D štampanog recikliranog stakla. 

PCPress.rs Image

Istraživači su 3D štampali staklene cigle koje oponašaju popularni Lego sistem povezivanja

Ovaj pristup prati principe “kružne izgradnje”, koja se fokusira na ponovnu upotrebu i reciklažu građevinskih materijala umesto kreiranja novih, sa ciljem smanjenja ugljeničnog otiska građevinske industrije – emisije gasova staklene bašte povezane sa svakom fazom životnog ciklusa jedne zgrade.

Koristeći specijalnu 3D tehnologiju štampanja stakla MIT-ovog startapa Evenline, tim je kreirao jake, slojevite staklene cigle oblika osmice. Ove cigle se međusobno povezuju poput Lego kockica, što olakšava izgradnju i demontažu objekata. Dizajn omogućava da se cigle ponovo koriste za zidove i druge delove zgrada bez potrebe za novim materijalima.

Pomera granice razmišljanja  

Staklene cigle su napravljene od soda-lajm stakla, vrste koja se često koristi u studijima za duvanje stakla. Svaka cigla ima dva okrugla zuba koja omogućavaju njihovo međusobno povezivanje bez upotrebe lepka. Postoji i zaštitni sloj između cigli koji sprečava ogrebotine i pucanje, ali taj sloj može da se ukloni kako bi se cigle reciklirale, istopile i oblikovale u nove forme.

Pročitajte i:  Nike predstavio prve 3D štampane patike

Testovi na MIT-u su pokazali da jedna staklena cigla može podneti pritisak sličan onom kod običnih betonskih blokova. U realnim uslovima, istraživači su izgradili zid sa ovim staklenim ciglama, pokazujući da 3D štampana staklena opeka može biti višekratno korišćena u građevinskim projektima. 

Kejtlin Beker, docentkinja mašinskog inženjeringa na MIT-u, izjavila je: “Koristimo staklo i pretvaramo ga u građevinski materijal koji, na kraju životnog veka strukture, može biti rastavljen i ponovo sastavljen u novu strukturu, ili može biti vraćen u štampač i pretvoren u potpuno novi oblik.” Majkl Stern, osnivač i direktor kompanije Evenline, dodao je: “Staklo kao građevinski materijal pomalo ‘lomi’ ljude u razmišljanju. Mi pokazujemo da je ovo prilika da se pomeraju granice onoga što je do sada rađeno u arhitekturi.”

Istraživački tim je objavio svoja otkrića u časopisu *Glass Structures & Engineering*, gde su detaljno opisani dizajn i testiranje staklenih cigli. Njihov sledeći cilj je izgradnja većih, samostalnih staklenih struktura kako bi dalje pokazali održivost ovog građevinskog materijala. “Sada imamo bolje razumevanje granica ovog materijala i kako ga povećati”, kaže Stern. “Razmišljamo o prvim koracima ka zgradama, a želimo da počnemo sa nečim poput paviljona – privremenom strukturom sa kojom ljudi mogu da stupe u interakciju, i koja bi se potom mogla preoblikovati u novi dizajn.”

Pročitajte i:  Nike predstavio prve 3D štampane patike

Izvor: Techradar

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *