Dokumentarni serijal: Kako 5G i nove tehnologije smanjuju uticaj klimatskih promena
Discovery je objavio novu dokumentarnu seriju koja istražuje kako se menja odnos ljudi prema tehnologiji. U pitanju je Being Digi-Sapiens, a istražuje i to kako inovacije utiču na lokalne zajednice i doprinose razvoju ekološki odgovornijeg sveta.
Serijal je nastao u saradnji sa kompanijom Huawei, a najviše se fokusira na to kako nove tehnologije koje se temelje na 5G mreži doprinose očuvanju životne sredine. U epizodama su prikazani primeri iz različitih evropskih zemalja, pa treća epizoda Connecting with Nature na primer prati naučnicu iz Švedske – Simone Giertz, dok putuje po Evropi. Pauzu pravi u Finskoj, gde otkriva da 5G mreža nije samo brza, već i omogućava internet konekciju u ruralnim, zabačenim mestima.
Jedna od glavnih tema serijala je upravo primena 5G mreže u ruralnim mestima koja često zaostaju zbog nedostatka infrastrukture. U Finskoj se dobro vidi kako tehnologija može da unapredi takve zajednice. Huawei 5G infrastruktura u ovoj zemlji omogućava stabilnu vezu i odličnu brzinu interneta, a kompanija se pored toga zalaže i za osnaživanje društvenih zajednica, posebno kroz inicijative koje smanjuju rodni i urbano-ruralni jaz.
Pored povezanosti i lakše komunikacije, 5G nudi i rešenja za zaštitu životne sredine. U Grčkoj se na primer koristi za brzo detektovanje šumskih požara kroz kombinaciju senzora, dronova i veštačke inteligencije. Primenom 5G tehnologije u ovakvim sistemima mogu se značajno smanjiti i posledice ekoloških katastrofa.
Tehnologija igra ključnu ulogu i u predviđanju vremenskih nepogoda, što je posebno važno u kontekstu klimatskih promena. Pangu Weather je napredni alat kompanije Huawei koji se temelji na veštačkoj inteligenciji, a omogućava preciznije predviđanje ekstremnih vremenskih nepogoda. Već je dokazao svoju učinkovitost i može da igra ključnu ulogu u ranijem otkrivanju i upravljanju prirodnim katastrofama.