Top50 2024

Kad tinejdžeri prave kriptovalute

Jedan tinejdžer je zaradio ozbiljnu sumu novca na kriptovaluti koju je sam napravio, a vest je iznenadila čak i njegove roditelje.

PCPress.rs Image

Ekspert za umetnine Adam Biesk je sa javnošću podelio priču o svom sinu koji je majstor za kriptovalute i objasnio kako isprva nije verovao da je dečak stvarno zaradio novac. Kada su on i njegova parnerka počeli da dobijaju ljutite poruke na društvenim mrežama postalo im je jasno da se nešto stvarno dogodilo.

Radi se o tome da je njihov sin pre toga „u divljinu“ pustio milijardu jedinica nove kriptovalute koju je nazvao Gen Z Quant. Potom je za 350 dolara kupio 51 milion tokena za sebe. Onda je uključio livestream na web sajtu Pump.Fun na kojem je i lansirao valutu – drugi su počeli da se uključuju i da kupuju Gen Z Quant, što je dovelo do brzog porasta vrednosti.

Tako se uloženih 350 dolara brzo pretvorilo u 30 hiljada i dečak je odlučio da proda tokene. Odmah nakon toga je vrednost vrtoglavo pala. „Običnom“ uhu sve ovo zvuči nemoguće, ali eksperti kažu da je to realnost takozvanih „mimkoina“, kriptovaluta koje nemaju nikakvu drugu funkciju osim finansijske spekulacije. Mnogi u tom procesu izgube novac, ali retki puno zarade.

Pročitajte i:  Nvidia tužba za uticaj kriptovaluta 

Tu su i drugi koji zarađuju na ovaj način:

Kada je završio s prvom, dečak je iste večeri pokušao nešto slično sa još dve valute – im sorry i my dog lucy, pa je na kraju ukupno zaradio čak 50 hiljada dolara. Od kada je Pump.Fun lansiran napravljeno je na hiljade mimkoina, a radi se o aplikaciji koja brzo raste i puno zarađuje – 250 miliona dolara za manje od godinu dana, a na osnovu toga što od korisnika uzima tek 1% od transakcija.

Biesk mlađi se nakon talasa nezadovoljstva onih koji su zbog njegovih valuta izgubili novac 1. decembra vratio na Pump.Fun da lansira još pet novih mimkoina, a ljudi su ih kupovali uprkos što su u nazivima sadržale upozorenja – jedna se zvala test, druga dontbuy. Od toga je zaradio još pet hiljada dolara.

Izvor: Ars Technica

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *