Kad veštačka inteligencija postane pametna kao čovek
AI alati su sve napredniji, pa smo možda bliži AGI (Artificial general intelligence) konceptu. U pitanju je veštačka inteligencija koja je sposobna da uradi sve što i čovek, verovatno i više. Kompanija OpenAI je nedavno predstavila svoj plan kada je razvoj AGI u pitanju.
Dok jedni veruju da je AGI moguć, drugi pak tvrde da zbog ograničenja u mašinskom učenju sisteme koji mogu da se takmiče s ljudskom inteligencijom nećemo dobiti uskoro. Skeptici dakle veruju da nećemo dočekati mašine koje misle kao ljudi, i dodaju da to i nije tako loše, budući da niko ne bi mogao da predvidi u kojem bi smeru počele da deluju jednom kad dostignu samostalnost u razmišljanju.
Iz OpenAI se ne slažu u potpunosti, pa su nedavno objavili klasifikacioni sistem koji će zaposlenima pomoći da bolje razumeju i prate AI napredak. Eksperti ističu da se u dokumentu opisuje i hipotetička tehnologija koja još uvek ne postoji, pa zbog toga veruju da se radi o još jednom marketinškom potezu koji za cilj ima privlačenje investitora.
AGI je izraz za AI koncept (naravno hipotetički) koji podrazumeva sisteme veštačke inteligencije koji mogu da obavljaju sve što i ljudi, i to bez posebnog treninga. Oni koji misle da je AGI već tu, nadomak ruke, kažu da će nas do mašina koje misle kao ljudi dovesti rešavanje aktuelnih problema koji su u vezi sa sistemima veštačke inteligencije. Pojedini stručnjaci iz OpenAI idu još dalje, pa kažu da su neke neuralne mreže „već pomalo svesne“, a tu je i DeepMind koji je Google otkupio 2014. i koji bi mogao da dovede do toga da ovaj gigant bude prvi koji će stići do pravog AGI sistema.
Na DeepMind blogu se 2022. godine pojavio post o novom AI sistemu koji je sposoban za obavljanje velikog broja zadataka – od igranja video igara, preko pokretanja mehaničkih udova, pa sve do komuniciranja s ljudskim klijentima. U pitanju je Gato, sistem koji zna čak 604 različite operacije, a kreatori tvrde da većinu može da obavlja bolje od ljudi. Još tada se tvrdilo da je to veliki korak ka sistemu veštačke inteligencije koji će biti sposoban da radi mnogo toga što su dosad mogla samo ljudska bića.
Neki dakle misle da je AGI blizu, drugi da nije moguć. Jedno je sigurno – ako bi se pojavio napravio bi velike promene u društvu, ne nužno dobre. Trenutno nema konsenzusa o tome kako se meri AI napredak, ni o tome da li je AGI uopšte moguć ili je samo scenario za neki naučno-fantastični film. Nove ideje u kompaniji OpenAI su dakle još uvek samo ideja, mamac za one koji bi da ulože u potencijalnu budućnost.