Komentar: Veliko interesovanje za AI, ali malo projekata
Društvo za informatiku Srbije i Privredna komora Srbije organizovali su 2. aprila 2024. okrugli sto „Veštačka inteligencija – razvoj i primene u zemljama Zapadnog Balkana“. Cilj je bio da se sagledaju stanje, rezultati i dileme u vezi s primenama veštačke inteligencije.
Srbija je još 2019. godine oficijelno pristupila primenama veštačke inteligencije. Usvojeni su Strategija razvoja veštačke inteligencije (2019) i etički okvir za primene i osnovan je Institut za veštačku inteligenciju, u kome se rade projekti, kao što su predikcija i prevencija poplava, rano otkrivanje retkih bolesti, obrada podataka s mamografa, prevod audio-zapisa sa RTS-a na tekstualnu formu, unapređivanje rada korisničke službe u Telekomu…
Okrugli sto
Društvo za informatiku Srbije i Privredna komora Srbije organizovali su 2. aprila 2024. okrugli sto „Veštačka inteligencija – razvoj i primene u zemljama Zapadnog Balkana“. Cilj je bio da se sagledaju stanje, rezultati i dileme u vezi s primenama veštačke inteligencije.
Jelena Jovanović iz Privredne komore Srbije prikazala je rang zemalja Zapadnog Balkana u pogledu primene veštačke inteligencije: Srbija 57, Crna Gora 78, Severna Makedonija 83, Albanija 89. i Bosna i Hercegovina 117. Podaci s Google-a upozoravaju da su zemlje Zapadnog Balkana ispod proseka u odnosu na Evropsku uniju.
Prikupljeni odgovori jasno demonstriraju zainteresovanost, zabrinutost ali i nedovoljno poznavanje
AI potencijala
U zemljama Evropske unije 7 odsto kompanija koristi neki vid veštačke inteligencije u poslovanju. U Srbiji samo 1 odsto kompanija ima aktivnosti u oblasti veštačke inteligencije i pritom su 68 odsto u oblasti IT i softvera, a samo 1 odsto u industriji i energetici. Ipak, šire se primene robota, dronova i drugih uređaja zasnovanih na primeni veštačke inteligencije. Sve je više domaćih eksperata koji imaju znanje da veštačku inteligenciju koriste za generisanje teksta, zvuka, fotografija i videa.
Centar za digitalnu transformaciju pri Privrednoj komori Srbije razvio je nekoliko aplikaciju u kojima se veštačka inteligencija koristi u obavljanju pojedinih funkcija Privredne komore u informisanju i komuniciranju sa članovima.
Rezultati ankete
Anketa koju je organizovalo Društvo za informatiku Srbije u pripremi za ovaj skup pokazala je da 78 odsto anketiranih smatra da nije moguće razlikovati veštačku od prirodne inteligencije, 72 odsto poznaje ili koristi neke alate veštačke inteligencije, 52 odsto strahuje od opasnosti da će se veštačka inteligencija oteti kontroli, 62 odsto je zainteresovano za obuku za korišćenje veštačke inteligencije a 66 odsto ispitanika smatra da će pravno regulisanje biti samo delimična zaštita od neželjenih efekata. Prikupljeni odgovori jasno demonstriraju zainteresovanost, zabrinutost ali i nedovoljno poznavanje potencijala veštačke inteligencije.
Najveći interesi i domaće šanse su u proizvodnji softvera. Srbija u regionu prednjači po broju kompanija orijentisanih ka primeni veštačke inteligencije, ali su one pretežno male vrednosti. Skoro svi stručni IKT skupovi u poslednjih godinu dana bave se temama iz oblasti veštačke inteligencije, ali najviše pokazuju pokušaje, a manje uvedene aplikacije.
U zemljama Evropske unije 7 odsto kompanija koristi neki vid veštačke inteligencije u poslovanju. U Srbiji je samo 1 odsto kompanija aktivno u oblasti veštačke inteligencije, i pritom su 68 odsto njih u oblasti IT i softvera, a samo 1 odsto u industriji i energetici
Evropski parlament je 13. marta 2024. usvojio „Akt o veštačkoj inteligenciji“ koji će se direktno primenjivati u zemljama članicama EU, a u Srbiji se koristi za donošenje Uredbe o veštačkoj inteligenciji.
Korisno je što je Srbija izabrana da u naredne tri godine predsedava Globalnom partnerstvu za veštačku inteligenciju (GPAI). To je međunarodna organizacija i predstavlja priznanje za naš dosadašnji trud u ovladavanju znanjima i primenama veštačke inteligencije. GPAI teži da uspostavi globalne standarde i pravila za razvoj primena veštačke inteligencije.
Zaključeno je da se Vladi Republike Srbije proslede pitanja koja su u anketi predložena za uređivanje u domaćoj Uredbi o veštačkoj inteligenciji. Konstatovano je da razvoj primene veštačke inteligencije treba da bude uravnotežen i balansiran i da je skup za sve učesnike bio podsticajan i poučan. Veštačka inteligencija sadrži ogromnu transformativnu moć, jer menja pristup poslovanju i otvara mnoge nove mogućnosti za rast i razvoj. Ona upravo otvara i brojna etička, pravna i društvena pitanja koja su upravo u razmatranju i regulisanju.
Autor: Nikola Marković