Meta sprema novi AI model – Llama 4
Meta planira da objavi najnoviju verziju svog velikog jezičkog modela kasnije ovog meseca. Već dva puta to odlagala.
Kompanija ubrzano pokušava da predvodi u AI borbi
Međutim, Meta bi mogla ponovo da odloži objavu Llama 4 modela, navodi se u izveštaju.
Velike tehnološke kompanije agresivno ulažu u AI infrastrukturu nakon uspeha ChatGPT-a. ChatGPT je promenio tehnološki pejzaž i podstakao ulaganja u mašinsko učenje.
Jedan od razloga za kašnjenje to što Llama 4 tokom razvoja nije ispunila tehnička očekivanja Mete. I to naročito u zadacima koji se odnose na rezonovanje i matematiku.
Kompanija je takođe bila zabrinuta jer je Llama 4 bila manje sposobna za vođenje razgovora nalik ljudskim u poređenju sa modelima kompanije OpenAI.
Meta planira da potroši čak 65 milijardi dolara ove godine na proširenje svoje AI infrastrukture. Investitori vrše pritisak na velike tehnološke firme da pokažu povraćaj na svoja ulaganja.
Pored toga, popularni i jeftiniji model kineske tehnološke firme DeepSeek dovodi u pitanje uverenje da je za razvoj najboljeg AI modela neophodno potrošiti milijarde dolara.
Očekuje se da Llama 4 pozajmi određene tehničke aspekte od DeepSeek-a. Pri tome je barem jedna verzija planirana da koristi tehniku mašinskog učenja poznatu kao “metod mešavine eksperata”, koji obučava različite delove modela za specifične zadatke, čineći ih ekspertima za te oblasti.
Meta je takođe razmatrala da Llama 4 prvo objavi putem Meta AI-a, a kasnije kao open-source softver.
Prošle godine, Meta je objavila uglavnom besplatni AI model Llama 3. Ovaj model može da vodi razgovor na osam jezika, piše kvalitetniji kompjuterski kod i rešava složenije matematičke probleme od prethodnih verzija.
Izvor: Reuters