Top50 2024

Micelle tehnologija otkriva SARS-CoV-2 u vazduhu

U Nacionalnoj laboratoriji Pacific Northwest, istraživači su razvili micelnu tehnologiju koja može otkriti male količine SARS-CoV-2 u vazduhu. Ova nova sposobnost mogla bi da obezbedi neprocenjive sisteme za praćenje za otkrivanje virusne kontaminacije u zdravstvenim ustanovama i šire. Micelle su donekle slične lipozomima po tome što su oboje poput malih mehurića lipida.

PCPress.rs Image

U ovom slučaju, istraživači su ugradili molekularno utisnute polimerne molekule u zid micela. Ovi molekularno utisnuti molekuli mogu da se vežu za virusni protein šiljaka. Prilikom vezivanja virusa, molekuli polimera izazivaju pucanje micele, prosipajući njen sadržaj. To uključuje so koja može da izazove promenu elektronskog signala, omogućavajući sistemu da identifikuje virusno vezivanje.

COVID-19 je poklon koji nastavlja da daje. Iako bi se naš društveni odgovor na virus mogao najljubaznije opisati kao „mešovit“, naš tehnološki odgovor je bio veoma impresivan. Od novih tehnologija vakcina do sofisticiranih dijagnostičkih testova, ove inovacije će nam dugoročno koristiti. Ovo najnovije dostignuće je na sličan način – visoko osetljiva tehnologija za praćenje koja može da otkrije male količine virusa kako lebde u vazduhu.

Potencijalne aplikacije za sistem uključuju zidne jedinice ili uređaje koji su ugrađeni u ventilacione sisteme u zdravstvenim ustanovama. Tehnologija se zasniva na molekularnom utiskivanju, što uključuje inženjering polimera tako da se mogu vezati za specifične biološke molekule, kao što su enzimi, ili u ovom slučaju, virusni šik protein.

Istraživači PNNL-a razvili su takve utisnute polimerne receptore i ugradili ih u zid micela. Micelle su napunjene solju, a kada se virus veže za polimerne receptore u njihovom zidu, one pucaju, oslobađajući so. Ovo uzrokuje promenu električnog signala koji detektuje sistem, omogućavajući tehnologiji da veoma osetljivo otkrije mali broj virusnih čestica. U stvari, sistem je toliko osetljiv da je istraživačima bilo teško da identifikuju njegovu donju granicu detekcije.

„Postoji potreba za ovakvom vrstom jeftinog sistema za detekciju“, rekao je Lance Hubard, istraživač uključen u studiju. „Možda bi to moglo da se primeni u školama, bolnicama ili hitnim sobama pre nego što pacijenti budu u potpunosti procenjeni – svuda gde treba odmah da znate da je virus prisutan.

Uzbudljivo, sistem bi takođe mogao da bude prilagođen za otkrivanje drugih patogena, potencijalno najavljujući novu eru u kojoj se opasne bolesti koje se prenose vazduhom identifikuju u prometnim prostorima i zadržavaju pre nego što se mogu široko proširiti i prouzrokovati štetu.

Izvor: medgadget

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: , ,