Mikroprinc: LED osvetljenje
Ima li smisla da u 21. veku i dalje koristimo svetlo koje emituje usijano vlakno? Nema, naravno, ali ono što sledi nije priča o fluo‑cevima… pre nego što smo ih primenili, one su prevaziđene!
U osnovi elektronike našeg digitalnog sveta leži PN spoj, odnosno dioda: monokristalna struktura poluprovodnika čije su dve polovine dopirane različitim primesama. Ovakva struktura provodi struju samo u jednom smeru, ali se pri tom javlja i sporedan efekat: pobuđeni elektroni prilikom vraćanja na niži energetski nivo emituju kvante svetlosti. Talasna dužina ove svetlosti zavisi od energetskog procepa koji elektron mora da „preskoči“, tj. od prirode materijala, i često je u oblasti infracrvenog spektra. Okolni poluprovodnički materijal apsorbuje većinu te svetlosti pa zato nismo navikli da nam čipovi u računaru svetle.
LED diode su smeštene u prozirna kućišta u obliku sočiva i emituju svetlost u vidljivom delu spektru. Prve su davale slabu svetlost crvene, žute ili zelene boje, ali su se vremenom pojavile plave, a zatim i bele diode visoke efikasnosti koje su otvorile vrata korišćenju LED rasvete.
Na tržištu se mogu naći LED flex trake, načinjene od savitljivog materijala sa nizom površinski lemljenih dioda i rednim otpornicima tako da se priključuju direktno na napajanje od 12 V. Ove trake se bukvalno prodaju na metar – isporučuju se u koturima i jednostavno seku makazama na segmente željene dužine. Na poleđini je samolepljivi sloj tako da se lako montiraju, a koriste se na fasadama zgrada (postoji i vodootporna verzija), u baštama, pozorištima, na automobilima… LED trake se izrađuju u raznim bojama, a postoji i RGB varijanta kod koje se pomoću daljinskog upravljača bira boja, kao i intenzitet i raspored paljenja svetla. Zbog male potrošnje, svetlećim diodama se lako upravlja pomoću jednostavnih elektronskih kontrolera čime se mogu ostvariti zanimljivi svetlosni efekti.
Taman smo polako počeli da zamenjujemo stare sijalice sa užarenim vlaknom „štedljivim“ fluo‑cevima, a već se mogu naći sijalice zasnovane na LED tehnologiji. Dostupne su u beloj (5500‑6000 K), ali i tzv. toplobeloj boji (2700‑3500 K), koja je ista kao svetlost običnih sijalica na koje smo navikli. Postoje modeli prilagođeni različitim standardima, pa tako pored svetiljki izuzetnog dizajna primerenih dekoraciji nekog kafića ili hotelskog lobija, možete da kupite i „običnu“ sijalicu koja se postavlja u E‑27 grlo. Naravno, ona je sve samo ne obična – iznad navoja je rebrasto proširenje od aluminijuma koje služi kao hladnjak za elektroniku, a na njemu se nalazi mali stakleni balon. LED rasveta troši znatno manje energije čak i od štedljivih fluo‑sijalica, a ima mnogo duži radni vek (oko 50.000 sati) i besprekorno radi sa elektronskim dimerima. Osim toga, LED svetiljke ne sadrže ništa što je ekološki štetno, dok se u fluo‑cevima nalaze opasna jedinjenja.
Iako su ovakve sijalice još relativno skupe, zbog ogromnih ušteda na električnoj energiji i dugog radnog veka mnogi se već okreću ovoj rasveti budućnosti. Nedavno je Bakingemska palata zamenila celokupno osvetljenje fasade i instalirala LED svetiljke, pa potpuno osvetljena palata sada troši manje nego električni čajnik, a predviđa se da će osvetljenje raditi besprekorno duže od 22 godine.
Mikroprinc, www.mikroprinc.rs