Nosivi uređaj omogućava osećaj dodira iz virtuelnog sveta
Kada su virtuelni svetovi u pitanju, osećaj je ograničen. Kad pomislimo na taj tip realnosti, obično nam na pamet padnu uređaji preko kojih vidimo nešto čega u stvarnom svetu nema. Ali šta se dešava kada se u tu jednačinu uključi prenos dodira? Da li virtuelna stvarnost postaje stvarnija?

Inženjeri sa Univerziteta Northwestern su kreirali nosivi uređaj koji na kožu prenosi niz složenih senzacija, pa korisnik može da oseti stvari iz virtuelnih svetova. Radi se o napravi male debljine i velike fleksibilnosti, zahvaljujući čemu se lakše pričvršćuje na kožu. U pitanju je dakle korisna alatka za virtuelne video igre i druga slična iskustva, a može da se koristi i u medicini.
Uređaj je detaljno opisan u magazinu Nature. Sastoji se od šestougaone mreže sa 19 aktuatora odgovarajuće veličine koji su ugrađeni u silikonski materijal. Svaki od njih pruža različite osećaje kroz vibracije, pritisak i pomeranje, što znači da se ponašaju kao mehanoreceptori koji se nalaze u koži.

Informacije iz okoline stižu preko Bluetooth-a i pametnog telefona, i odmah se prevode u taktilne senzacije. To može da posluži i osobama koje žive sa oštećenim vidom, pošto se vizuelne informacije zamenjuju taktilnim. Tako korisnici „vide“ prostor nezavisno od čula vida, što će sigurno biti korisno u brojnim oblastima života i rada.