BIZIT 11 - prvi dan

Od igre do veštačke inteligencije

Kina je u četvrtak predstavila plan da do 2030. godine postane lider u razvitku veštačke inteligencije, sa ciljem da potisne svoje tehnološke rivale i izgradi domaću industriju vrednu 150 milijardi dolara. Prema državnom savetu, ova politika je izjava namere iz visokih redova kineske vlade da pospeši ekonomiju, koja je druga najveća ekonomija na svetu. Plan dolazi od toga da Kina priprema multimilijardersku nacionalnu investiciju pod nazivom “moonshot” projekat.

PCPress.rs Image

Dok administracija Donalda Trampa smanjuje ulaganja u veštačku inteligenciju u Kini veštačka inteligencija je u povoju. Dva profesora koja su se konsultovala sa vladom u vezi veštačke inteligencije su rekli da poraz Lee Se-dol 2016. godine, mastera igre Go, od Google-ove igre koja se bazira na veštačkoj inteligenciji AlfaGo je dao podstrek Kini da krene u tom smeru. Onda je u maju Google ponovo doneo igru u Kinu gde je najbolji igrač Ke Jie izgubio. Ovo je jedan od momenata kada je Kina shvatila značaj veštačke inteligencije. Njihovo razumevanje samog pojma ide do distopijskog, tj. distopijske budućnosti. Kina hoće da integriše veštačku inteligenciju ne samo u medicinu, agrokulturu već i u naoružanje, cenzurisanje Interneta i predviđanje zločina. Peking polako ulaže novac u neke od  firmi SAD-a koje se bave veštačkom inteligencijom.

Pročitajte i:  Google proširuje AI funkciju koja je savetovala Amerikancima da jedu kamenje

Kina veruje da će u finalnom momentu ona biti svetski inovator, kada se radi o veštačkoj inteligenciji. U junu vlada Tianjina, koji se nalazi istočno od Pekinga, planira da uloži pet milijardi dolara u industriju veštačke inteligencije. Tako je kineski pretraživački džin Baidu najavio da će otvoriti novu laboratoriju u saradnji sa vladom u cilju razvoja veštačke inteligencije.

Izvor: The New York Times

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: , , ,