Pametni materijali mogu da “nauče” u kakvom se okruženju nalaze
Naučnici tvrde da nova istraživanja mogu da dovedu do pametnih materijala koji su sposobni da uče o svom okruženju i tako mu se lakše prilagođavaju. Jedan tip hidrogela je tako nedavno naučio da igra igru Pong, i to je veliki korak.
Pong je jedna od najstarijih arkadnih igara – prvi put je predstavljena još 1972. godine. Sve je u njoj jednostavno – od pravila do grafike, pa su je mnoge generacije brzo savladale. Red je došao i na pametne materijale. Igra je dakle toliko laka, da pravila mogu da nauče i neživi materijali, poznatiji kao hidrogelovi.
Pomenuti materijal igru uči tako što pamti šablone električnih stimulacija, a naučnici kažu da su došli do zaključka da veoma jednostavni materijali mogu da izraze kompleksna adaptivna ponašanja koje se obično povezuju sa živim bićima ili veoma sofisticiranim AI tehnologijama. Ovo saznanje otvara nove mogućnosti za primenu pametnih materijala koji mogu da uče o svom okruženju da bi znali kako da mu se što bolje prilagode.
Hidrogel je mekani, fleksibilni materijal koji u vodi bubri, ali se ne rastvara. Može da se koristi za brojne stvari, na primer za mekana kontaktna sočiva, implante za povećanje grudi, ali i za proizvodnju pelena i mnoge druge stvari. U aprilu je izašao naučni rad koji dokazuje da ovaj materijal može da uči slično kao ćelije živih organizama.
Savladavanje igre Pong je tek prvi korak, pa ostaje da se vidi šta sve ovaj materijal može i kako će to uticati na njegovu buduću primenu.