PC Press: Malolitražni Photoshop
Photoshop Elements 8 je pojednostavljena verzija moćnog Photoshop‑a: dobili smo jeftin, ali i dalje snažan alat koji će zadovoljiti potrebe većine vlasnika digitalnih fotoaparata — Bojan Stojanović
Premda poslovica kaže da od viška glava ne boli, ukoliko veliki broj opcija nekog programa ne koristimo, a taj višak ima i svoju ne baš skromnu cenu, možda je bolje potražiti jeftiniji program, skrojen po meri naših potreba. Kada je reč o obradi digitalnih fotografija, Adobe Photoshop je statusni simbol, industrijski standard i moćno oruđe. Za DTP ili Web profesionalce se ne postavlja pitanje – Photoshop je alat za njihov posao u kome se ceni reputacija ovog programa i njegove do perfekcije izbrušene opcije i prefinjene mogućnosti kontrole svih detalja u radu sa digitalnim fotografijama.
Većinu digitalnih fotografija danas ne snimaju profesionalci, već amateri. Snimanje je praktično besplatno, ograničeni ste samo kapacitetima memorijskih kartica, ali se podaci sa njih mogu u svakom trenutku preneti na računar. Očigledna je, dakle, hiperprodukcija digitalnih fotografija i gotovo svaki raspoloženi fotoamater godišnje pravi hiljade snimaka. Iako je izlazni kvalitet savremenih digitalnih fotoaparata sasvim solidan, softverska obrada fotografija je poželjna i otvara nove perspektive. Često se umerenim intervencijama, kao što je uklanjanje efekta crvenih očiju, ispravljanje perspektive, kolorne korekcije, promena osvetljenja ili kontrasta, brisanje nepoželjnih detalja itd. može drastično poboljšati kvalitet fotografije.
Prosečan fotoamater dobro zna da je Adobe Photoshop najbolji program za obradu fotografija, ali ne namerava da ga kupi, jer ne želi da investira ni novac ni vreme u – za njega – skup i komplikovan program. Zadatak kompanije koja računa na uspeh na globalnom tržištu jeste da ponudi i „lakšu“ verziju, a uspešna, lakša formula Photoshop postoji već nekoliko godina i njeno ime je Photoshop Elements. Sada je stigla verzija 8…
Prepoznajte Peru
Photoshop Elements je namenjen početnicima od kojih se ne očekuje tehničko predznanje o fotografiji, već elementarna spoznaja da se naknadnom softverskom obradom fotografije mogu poboljšati. Sama reč Photoshop u nazivu programa ima svoju težinu i pruža garanciju kvaliteta, a uz saznanje da Photoshop Elements 8 po ceni (99 dolara u Americi) nekoliko puta nižoj od „velikog“ Photoshop‑a nudi više od dve trećine njegove funkcionalnosti, budući korisnici dobijaju povoljan utisak. Ambicioznim početnicima dopašće se to što ovaj program koketira sa profesionalnim opcijama i predstavlja jeftinu ulaznicu u dugo izgrađivan i usavršavan Adobe‑ov univerzum.
Već duže vreme u mnogim grafičkim programima postoji mogućnost da slikama dodeljujemo tagove i tako ih klasifikujemo radi lakšeg pronalaženja. Sve je to lepo zamišljeno, ali traži određenu disciplinu. Adobe se potrudio da ovaj dosadan posao maksimalno pojednostavi i u velikoj meri automatizuje. Kad slici dodate tag, svakog sledećeg puta kad unesete prva dva ili tri slova tog taga, program će ga automatski dovršiti. Pored toga, u određenoj paleti na ekranu će se postepeno formirati „oblak“ tagova namenjen brzoj pretrazi i dodavanju tagova novim fotografijama koje stižu na disk.
Photoshop Elements može automatski da dodeli tagove velikom broju fotografija u zadatom folderu, tako što će ih klasifikovati prema kvalitetu (rezolucija i oštrina), osvetljenju, kontrastu, broju osoba na slici… Ovde dolazimo do veoma atraktivne pogodnosti pod imenom People Recognition. Ukoliko ste označili da je na nekoj fotografiji Pera i uz to pokazali programu gde se on nalazi, onda će, gotovo magično, Photoshop Elements ubuduće prepoznavati Peru i dodavati određeni tag automatski. Zvuči previše dobro da bi bilo istinito, ali pomenuta opcija je prilično dobar primer veštačke inteligencije koja retko greši.
Pametne opcije
Od opcija koje bismo takođe mogli svrstati u „pametne“, vredna pomena je nova alatka Recompose Photo, koja je prepisana iz Photoshop‑a CS4 gde se zove Content‑Aware Scaling. Kao pomoću čarobnog štapića, moći ćete da promenite širinu ili visinu fotografije, a da se ne deformišu bitni objekti na slici. Photoshop Elements (skoro) nepogrešivo prepoznaje ljude, životinje i, recimo, automobile kao delove slike koje ne treba deformisati, ali zato „zna“ da se promenom proporcija morske obale, stena, drveća ili trave u vizuelnom pogledu fotografija neće deformisati. Ukoliko se za neku fotografiju program ne pokaže kao dovoljno „pametan“, alatka Recompose Photo služi za obeležavanje područja slike koja ne treba skalirati.
Ako želite da usred dana u prometnoj ulici snimite neku zgradu, a da se na fotografiji ne vidi nijedan prolaznik niti automobil, možete upotrebiti opciju Photomerge. Od fotografa se očekuje da isti motiv snimi više puta, tako da su delovi prizora koji su u nekom trenutku bili zaklonjeni, u drugom trenutku vidljivi. Stativ nije neophodan, a nije strašno ni ako ste se malo pomerali tokom snimanja. Prepustite snimljene fotografije toj opciji i dobićete snimak na kome su samo statični objekti.
Princip snimanja više fotografija i povezivanja u celinu se može upotrebiti na mnogo kreativnih načina. Opisali smo Photomerge Scene Cleaner, ali šta donosi opcija Photomerge Exposure? Ključni aspekt svake fotografije je osvetljenje – ukoliko nema dovoljno dnevne svetlosti ili je jako pozadinsko svetlo, preostaje nam upotreba blica. On ima svojih prednosti, ali i mana, jer dolazi do nepoželjne refleksije na glatkim i sjajnim predmetima ili očima. Mnogi fotoaparati imaju ugrađene tehnike za izbegavanje ovih efekata, ali je zgodnije da isti prizor snimite jedanput pomoću uključenog blica, a drugi put sa osvetljenjem koje vam je na raspolaganju. Photoshop Elements može da kombinuje tonske opsege fotografija i da načini čudo – dobićete pravilno osvetljenu fotografiju. Naravno efekat panoramske fotografije koji se takođe može dobiti opcijom Photomerge je već standardan i ne treba ga posebno opisivati.
Mala kubikaža, velika snaga
Prilikom upotrebe bilo koje opcije, Photoshop Elements 8 vam ne dozvoljava da zalutate. Sa desne strane ekrana je vodič koji vam daje savete, a na vama je da izaberete šta želite da uradite. Od vas se ne očekuje da razmišljate o funkcijama programa, već o konkretnim zadacima. Photoshop Elements pomoću grupe opcija Quick Fix omogućava izmene u koje spadaju i promena boje tena, uklanjanje efekta crvenih očiju ili istovremeni prikaz niza potencijalnih kolornih korekcija kako bi korisnik izabrao odgovarajuću.
Ukoliko ste vlasnik prethodne verzija programa Photoshop Elements, primetićete da u verziji osam nema previše novosti koje bi vas naterale na nadogradnju. Podrška za izradu on‑line albuma je ostala ista, slične su i mogućnosti kolornih korekcija, ali unapređenje opcija Photomerge, automatsko tagovanje i pametno skaliranje, veoma su atraktivne. U consumer segmentu, Phototoshop Element 8 se nameće kao logičan izbor. Iako konkurenciju, Photoshop Elements zaslužuje preporuku kao pouzdan program za obradu slika koji je primeren najširem krugu korisnika.