PC Press: Peta dimenzija DVD‑a
Nema korisnika računara koji će reći da mu je memorijski prostor kojim raspolaže prevelik ili makar dovoljan. Blu‑ray već sada deluje preskromno i ostaje preskup, pa gledamo dalje… prema terabajtima. — Nada Veljković
U vreme flopi diskova sanjalo se o stotinama megabajta, pojava CD ROM‑a je pobudila čežnju za gigabajtima. Taj san ostvaren je DVD diskovima – single side varijanta dostigla je 4,9 GB, a single side Blu‑ray čak 25 GB. Maksimalan kapacitet koji se klasičnim DVD‑om može ostvariti je 50 GB (Double Side Blu‑ray). Gigabajti su, dakle, osvojeni – čak i USB fleš memorija nudi 16 GB, pa su nova interesna sfera terabajti. Tačno je da eksterni hard diskovi nude taj kapacitet, ali, njihove cene nikako nisu za podcenjivanje.
Prve tri dimenzije
Na klasičnim optičkim diskovima (CD, DVD, Blu‑ray) podaci se beleže u jednoj ravni – sloju (bit‑po‑bit); zato kažemo da su oni dvodimenzionalni. U slučaju beleženja podataka u dva ili više sloja (kanala) diskovima se dodaje još jedna dimenzija – visina, pa se oni nazivaju 3D diskovima. Tu spadaju višeslojni klasični optički diskovi i holografski diskovi.
Kod klasičnih optičkih diskova, čija je prosečna debljina oko 1,2 mm, podaci koji se beleže u jednom sloju zauzimaju samo hiljaditi deo milimetra, što znači da je efikasno iskorišćen samo promil postojeće zapremine. Klasičnom tehnologijom mogu se zasad napraviti diskovi sa najviše deset slojeva, ali se taj broj u budućnosti može povečati i do 300. Eksperimentalno je ostvaren disk sa 52 sloja.
Za razliku od klasičnog beleženja UV laserom, razvijaju se nove tehnologije u oblasti nanotehnologije i mikroholografije. Jedno takvo rešenje nude naučnici sa univerziteta Svinburn (Swinburne University of Technology) u Melburnu, Australija. Tehnologija je razvijena u jednom od vodećih svetskih centara za razvoj biofotonike i mikrofotonike – CMP (Centre for Micro‑Photonic), koji radi u okviru Svinburn univerziteta. Njihovi diskovi su nazvani petodimenzionalni DVD, Ultra DVD ili Super DVD. Istih su dimenzija kao klasičan DVD, ali smeštaj podataka vrše u pet dimenzija – tri su fizičke dimenzije na koje smo navikli, dok su četvrta i peta virtuelne dimenzije, zasnovane na boji i polarizaciji.
Četvrta i peta dimenzija
Boja i polarizacija su spektralne dimenzije, ostvarene ugradnjom zlatnih nanošipki na površinu DVD‑a. Na taj način se na istoj lokaciji na disku snimaju informacije u oblasti različitih talasnih dužina (boja), za razliku od klasičnih 2D i 3D diskova kod kojih se snimanje vrši na samo jednoj talasnoj dužini svetlosti (crvenoj ili plavoj boji). To je četvrta dimenzija diska.
Peta dimenzija je ostvarena projektovanjem svetlosnih talasa na disk pod različitim uglovima. S obzirom na činjenicu da se u polarizaciji može ostvariti rotacija od 0 do 360 stepeni, podaci se mogu beležiti pod uglom od 0 stepena, zatim 90 stepeni…. Korišćenjem tri boje (preciznije rečeno, talasne dužine svetlosti) i tri polarizaciona stanja (ugla), na istu poziciju na disku mogu se smestiti devet različitih skupova podataka, ne uzimajući u obzir tri klasične fizičke dimenzije. Struktura optičkih diskova sa dve, tri, četiri i pet dimenzija, koja pokazuje da su ukupne dimenzije diska u svim varijantama iste, prikazana je na slici.
Petodimenzionalni disk na univerzitetu Svinburn ostvaren je dodavanjem nanostruktura postojećoj 3D strukturi optičkog diska. Materijal sa nanostrukturom – zlatne nanošipke (nanorods) ugrađuje se (dopiraju) u polimersku matricu na površini optičkog diska, tako da se njegove fizičke dimenzije ne menjaju. Nanošipke imaju jedinstvene optičke karakteristike, koje se menjaju u zavisnosti od boje i polarizacije svetlosti koja pri zapisivanju podataka pada na korišćeni optički medijum. Primena svetlosti različitih talasnih dužina na površinu diska sa nanošipkama prikazana je na slici. Naredne slike pokazuju dejstvo laserskog zraka, kao i strukturu podataka koja se beleži i očitava sa petodimenzionalnog diska.
Informacije o ovoj tehnolgiji, nakon njenog petogodišnjeg razvoja, objavljene su 21. maja ove godine u poznatom časopisu iz sveta nauke – Nature. Autori objavljenih radova su Peter Zijistra, James Chon i direktor CMP centra, profesor Min Gu.
U isto vreme održana je i konferencija za štampu i demonstriran eksperimentalni 5D disk sa tri boje (talasne dužine), dva polarizaciona ugla i tri fizička sloja, što je dalo kapacitet od 1,1 terabit podataka po centimetru kubnom, tj. ukupan kapacitet diska od 1,6 terabajta. Očekuje se da će kapacitet optimizovanog i usavršenog diska dostići 7 terabita po centimetru kubnom (ukupno 10 TB po disku), što se može ostvariti sa tri polarizaciona stanja (ugla) i četiri talasane dužine (boje).
Da bi se ostvario veći kapacitet, treba povećati koncentracija nanošipki, a za veću koncentraciju nanošipke moraju biti manje. Po proceni naučnika, na taj način se njihova koncentracija može maksimalno povećati do 1000 nanošipki po mikrometru kubnom, što će znatno povećati ukupan kapacitet diska.
Zbog toga se smatra da sićušne nanošipke predstavljaju jednu od ključnih struktura u razvoju optičkih medijuma budućnosti. Predviđanja naučnika ukazuju da mogućnosti ove tehnologije dosežu do ukupnog kapaciteta od neverovatnih 5 PB po jednom disku.
Samsung je zainteresovan
Tehnologija petodimenzionalnih diskova u svom trenutno aktuelnom rešenju omogućava beleženje dve hiljade puta više podataka u odnosu na klasičan DVD. Smatra se da će, s obzirom na probleme koje tek treba rešavati, a pre svega spor upis podataka zbog ograničene brzine lasera, koja za jednoimpulsni laser sada iznosi 1 Gbit/s i potrebu za minijaturizacijom, biti potrebno desetak godina za realizaciju komercijalne verzije petodimenzionalnog diska.
Prva komanija koja je pokazala interesovanje za ovu tehnologiju je Samsung Electronics. Ona je sa univerzitetom Svinburn potpisala specijalni ugovor o saradnji i zajedničkom razvoju, pa se petodimenzionalni disk Samsung Electronics‑u optimistički očekuje za oko pet godina. Podrazumeva se da će se tada (u Samsung‑u, ali i mnogim drugim kompanijama) pokrenuti i izrada novih plejera, koji će podržavati reprodukciju petodimenzionalnih diskova, kao i svih prethodnih DVD verzija i tehnologija.
žTehnologija petodimenzionalnih optičkih diskova učiniće smeštaj velike količine podataka znatno jeftinijim. Očekuje se da će se tada pokrenuti prava revolucija u snimanju filmova, muzike i drugih sadržaja koji zahtevaju mnogo prostora da bi stigli do korisnika. Osim za čuvanje zabavnih sadržaja, petodimenzionalni diskovi će moći da se koriste i za čuvanje velike količine podataka u mnogim drugim oblastima – u medicini (na primer, za snimke napravljene magnetnom rezonansom), u državnim, finansijskim i vojnim službama, službama bezbednosti…