PC Press: Servisi u Komori
Dosadilo vam je da idete do raznih ministarstava i čekate u redu da biste prijavili i odjavili radnike, predali poresku prijavu ili obavili neki drugi administrativni posao? Sada mnogo toga možete obaviti i online — dr Boris Stanojević
Poslovni ljudi su vrlo brzo prihvatili elektronsko bankarstvo, uviđajući prednosti koje im donose nove tehnologije. Njihov prodor počeo je znatno pre donošenja zakona o elektronskom potpisu, a pogotovu pre njegove primene. Zatim je došao zakon, ali se ništa nije promenilo: godinama čekamo na sertifikaciono telo, a jedno od glavnih je obično u nekoj instituciji od nacionalnog značaja. I tako smo dobili prvo sertifikaciono telo u Pošti – lepo je zvučalo, ali kad nema servisa koji bi se na taj sertifikat osvojili, onda u privredi neće biti ni efekta.
Sertifikaciono telo
To je bio dobar razlog da Privredna komora Srbije napravi svoje sertifikaciono telo. Čitav projekat je pokrenuo sadašnji ministar trgovine i usluga dr Slobodan Milosavljević, koji je u to vreme bio predsednik Komore. Trebalo je razviti softver, naći ljude koji će na tome raditi i obučiti ih, poslati na školovanje radi sticanja potrebnih sertifikata… Treba pomenuti da je veliki deo projekta realizvan u Srbiji. U finansiranje projekta aktivno se uključio Diners Club Beograd, koji je kreirao posebnu co‑brand platnu karticu čiji čip će se korisiti za smeštaj potpisa, čime su redukovani troškovi izdavanja elektronskog potpisa.
Glavna prednost je u servisima: raduje činjenica da je nekoliko njih već bilo spremno kada je sertifikaciono telo počelo sa radom, uz ambiciozne planove za nove servise. Jedan od prvih koji je promovisan odnosi se na Poresku upravu i elektronsku komunikaciju sa preduzećima, koja je sada dostupna ne samo najvećim, već i malim i srednjim firmama. Drugi servis se odnosi na prijavu i odjavu zaposlenih, što će obradovati poslodavce koji su na tim poslovima gubili mnogo radnih sati, pa i dana. Upravo u tome leži jedna od prednosti ovog načina poslovanja: ušteda vremena da se stigne do odgovarajućeg Ministarstva, nema čekanju u redu na šalterima za administrativne stvari, što bi moglo da godišnje na nivou uštedi i 100 miliona evra.
Treći servis kome se sada može pristupiti preko sajta Privredne komore Srbije odnosi se na izradu biznis planova. Zamišljen je tako da bude pravi online servis i time olakša korisniku izradu plana koji je neophodan za podnošenje zahteva za kredit. Čitav sistem oko sertifikacionog tela dizajniran je tako da omogući lako kreiranje servisa, tako da su ovo samo počeci primene elektronskog potpisa. Programerske firme su, primera radi, zainteresovane i za mogućnost deponovanja source koda, čime se i naručilac programa i njegov autor obezbeđuju od nesporazuma ili nepredviđenih okolnosti. Kada te okolnosti nastupe, moguće je preuzeti softver, dokumentaciju ili nešto treće. Zapravo, nema prepreka da se primeni bilo koji servis koji zahteva infrastrukturu javnog ključa (PKI) – kriptografija obezbeđuje tajnost, integritet, autentičnost i neporecivost transakcije.
Ima još posla. Jasna Matić, ministarka za telekomunikacije i informaciono društvo, najavila je set zakona kojim će se elektronski dokument prihvatati umesto papirnog. Da bi takav dokument bio pravno validan, mora još da se realizuje vremenski pečat (timestamp certificate) kojim se potvrđuje da je neki dokument nastao pre vremena/datuma na vremenskom pečatu i tako prevazilaze problemi koji mogu nastati u budućnosti. Dobra stvar ovakvog pristupa jeste otvorenost za razvoj i primenu. Već sada postoje serivisi koje će pozdraviti mnoge firme, a još više toga je najavljeno. Prava snaga čitave ideje leži u činjenici da je sada lakše realizovati online servise, tako da elektronski potpis treba posmatrati i sa strane onoga ko pruža usluge. Kada pravna regulativa zaokruži ovu priču, moći ćete da poslujete na način koji već neko vreme očekujete od XXI veka. Čak i ako niste IT firma.