BIZIT 2024

Povećan limit FAT32 particije posle skoro 3 decenije

Ranije ove nedelje, Microsoft je ispravio dugogodišnju “nepravdu” (barem za one koji su zaljubljeni u formatiranje diskova). U najnovijoj verziji Windows 11 Insider Canary Preview Build-a, kompanija je povećala maksimalnu veličinu FAT32 particije sa 32GB na 2TB kada se koristi komandna linija. Ovo povećanje dolazi nakon 28 godina, jer je prethodno ograničenje postavljeno za vreme Windows NT 4.0, a kreator je verovao da će to ograničenje trajati samo tokom životnog veka tog operativnog sistema.

PCPress.rs Image

Ograničenja FAT32 i zašto je ovo promenjeno

Iako FAT32 danas nije široko korišćen, čak su i SD kartice, koje su bile poslednje uporište ovog formata, uglavnom prešle na exFAT. (FAT32 takođe ima druga ograničenja koja ga čine nepraktičnim u savremenom svetu, poput ograničenja veličine datoteka od 4GB.) Ova promena više deluje kao ispravljanje istorijske nepravde — nešto poput pomilovanja istorijske ličnosti vekovima nakon njene smrti — nego kao praktična promena koja će uticati na korisnike danas. Činjenica da Windows GUI alat za particionisanje i dalje zadržava ograničenje od 32GB dodatno smanjuje šanse da će većina korisnika osetiti neku konkretnu korist od ove promene.

U video snimku iz 2021. godine na svom YouTube kanalu „Dave’s Garage“, penzionisani Microsoft sistem inženjer Dave Plummer objasnio je zašto je izabrao ograničenje od 32GB za particije. Kada je postavljao ovo ograničenje „jednog kišnog utorka ujutro“ sredinom devedesetih, verovao je da će ono imati veoma kratak vek trajanja i da će biti povećano u sledećoj reviziji. „Izabrao sam broj od 32GB kao granicu i nastavio sa svojim danom,“ rekao je. „Nisam počeo da žalim zbog tog izbora sve dok SD kartice nisu dostigle magičnih 32GB mnogo godina kasnije.“

Plummer je takođe osporio mit da je Microsoft namerno postavio ograničenje od 32GB kako bi podstakao usvajanje NTFS formata. On je objasnio da je NTFS već bio široko prihvaćen i da, koliko je njemu poznato, Microsoft nikada nije promovisao NTFS niti zarađivao od njegovih licenci. Umesto toga, kaže da je veštačka granica FAT32 više bila usmerena na sprečavanje rasipanja prostora (posebno sa malim datotekama) nego na neku zlonamernu korporativnu strategiju.

Za one koji žele da se dublje udube u disk formatiranje iz devedesetih, Plummerov trogodišnji video pruža više detalja o njegovoj proizvoljnoj odluci koja je — bez njegovog znanja tada — trajala gotovo 30 godina.

Izvor: Engadget

Facebook komentari:
SBB
Tagovi:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *