Top50 2024

Praznici u metaverzumu: budućnost ili fikcija?

Novogodišnji i božićni praznici su tradicionalno vreme okupljanja, porodične topline i deljenja trenutaka sa najdražima… a ponekad i vreme kada se najslađe posvađamo. Zamislimo budućnost u kojoj se praznični duh prenosi u virtuelni svet – da li bi ovakvi praznici bili super ili bi se izgubila njihova autentičnost?

PCPress.rs Image

Zamislite da se cela porodica okuplja za stolom, ali ne u stvarnom svetu, već u VR prostoru. Članovi porodice iz različitih delova sveta mogli bi da se povežu pomoću avatara. Sto bi bio ukrašen digitalnim prazničnim dekoracijama, a svako jelo moglo bi biti unapred „prepoznato“ i prikazano u virtuelnom svetu. Sistem zna šta volite da jedete, sve vaše potencijalne alergije i probleme sa hranom. Iako ovako nešto ima svoje prednosti, nedostatak fizičkog kontakta biće najveća prepreka ovim vrstama okupljanja. I šta ako nekome prestane da radi Internet? Iako možda na prvu pomislite „Fuj, pa ko bi se tako okupljao za praznike“, samo se setite da pre 30 godina nismo imali mobilne telefone, a sada se uglavnom preko njih „družimo“ i kada se dugo ne vidimo.

Pročitajte i:  Komentar: Obilje zadataka iz reformske agende

Digitalni „Severni pol“

Metaverzum bi mogao da rekreira čitav Severni pol, gde bi korisnici posetili Deda Mrazovu radionicu, družili se sa vilenjacima ili čak jahali irvase. Porodice bi mogle zajedno istraživati ovaj virtuelni svet, stvarajući potpuno novu vrstu uspomena. Iako bi ovo deci bilo super (Deda Mraz plus ekrani… WOW), ipak nije to-to… dok ne pređete baren 15.000 koraka po ovom čarobnom mestu.

Dok uživate u toplini svog doma možete da budete i na nekom „masovnom“ disko okupljanju sa virtuelnim vatrometom, koncertima i ljudima širom sveta

Ovaj scenario i nije tako daleko od stvarnosti, pošto na YouTube-u imate dostupan serijal virtuelnih video sadržaja pomoću kojih možete da „obiđete“ Severni pol. Osim toga, mogli bismo da šetamo kroz virtuelna božićna sela i kupujemo suvenire on-line, koji bi nam stigli u roku od nekoliko dana. Razmislite malo: vidite li neku čar u ovome?

Praznične zabave i koncerti

Virtuelni prostori poput metaverzuma idealni su za masovne događaje. Zamislite praznični koncert Zdravka Čolića kome virtuelno prisustvujete. Plesanje uz omiljene pesme tipa „Krasiva“ u potpuno personalizovanom virtuelnom okruženju moglo bi biti nezaboravno iskustvo. Šalim se, ovo mi deluje baš loše.

Zamislite da se cela porodica okuplja za stolom, ali ne u stvarnom svetu, već u VR prostoru

Fortnite i Roblox već su organizovali virtuelne in-game koncerte sa milionima učesnika, što znači da nije nemoguće. Meni bi to baš super došlo. Bez obaveze i bez pompe da se sredite i negde pojavite. Idealno još i za introverte koji ne vole da budu među masom rasplesanih ljudi. Dok uživate u toplini svog doma možete da budete i na nekom „masovnom“ disko okupljanju sa virtuelnim vatrometom, koncertima i ljudima širom sveta. Već vidim kako se kriptovalute troše i kako im vrednost pada. Zamislite tek kupovinu digitalnih poklona ili NFT ukrasa, isprobavanje odeće u virtuelnim radnjama, interakcijy sa prodavcima u realnom vremenu kroz AI asistente…

Pročitajte i:  Komentar: Obilje zadataka iz reformske agende

Malo realnosti

Praznici u metaverzumu svakako zvuče kao futuristički spektakl, iako smo već pomalo na tragu svega toga. Ali, pre nego što se zanesemo idejom da se konačno družimo sa tim „nepostojećim“ Deda Mrazom, setimo se ovih važnih stvari: ništa ne može da zameni onaj trenutak kada vam se zapetljaju lampioni za jelku pa se posvađate sa pola porodice jer niko nije kupio baterije.

Metaverzum možda samo prividno nudi savršene praznike – bez stresa, nesavršenosti i realnih problema – ali gde je tu čar? Bez slučajno zagorelog kolača ili toplog zagrljaja ispod prave jelke čije iglice nam se zabadaju u pantalone, praznici u metaverzumu mogli bi biti samo sterilna verzija onoga što ih zaista čini magičnima: pravog, nesavršenog haosa.

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *