BIZIT 11 - prvi dan

Saveti za bezbedno deljenje fotografija

Objavljivanje fotografija na mreži je dragocen način da se povežete sa drugima, a njihovo deljenje pomaže u održavanju veza sa porodicom i prijateljima. Međutim, neophodno je uspostaviti ravnotežu između održavanja kontakta i prekomernog deljenja. Povodom Svetskog dana fotografije, stručnjaci kompanije Kaspersky pripremili su ključne savete o tome šta bi trebalo uzeti u obzir pre objavljivanja fotografija kako bismo osigurali zaštitu privatnosti i bezbednosti.

PCPress.rs Image

Sa sve većim porastom popularnosti društvenih medija i platformi za deljenje fotografija, sada je lakše nego ikada prevideti potencijalne rizike u vezi sa prekomernim otkrivanjem ličnih podataka. Nesmotreno objavljivanje fotografija može imati neželjene ishode, kao što su krađa identiteta, privlačenje neželjene pažnje ili doksing, tj. prikupljanje ličnih podataka u svrhu sticanja koristi. Srećom, takve rizike možemo značajno smanjiti tako što ćemo se postarati da se osetljive informacije uklone sa slika pre njihovog deljenja.

Stručnjaci kompanije Kaspersky sugerišu šta fotografije koje objavljujemo ne bi trebalo da otkriju:

Podatke o lokaciji

Kako biste poboljšali ličnu bezbednost, bilo bi pametno da izbegnete deljenje fotografija koje bi mogle da otkriju lokacije koje često posećujete, posebno vaš dom. Slike koje sadrže prepoznatljive orijentire, ulične znakove ili geografske oznake mogu potencijalno tačno odrediti gde se osoba nalazi. Čak i suptilni detalji u pozadini mogu nehotice otkriti lokaciju. Da biste smanjili rizike, najbolje je da ove vrste fotografija delite samo sa prijateljima i porodicom i da se odlučite za slike bez prepoznatljivih karakteristika kada ih objavljujete široj publici.

Pročitajte i:  Korisnici Gugla, Fejsbuka i Amazona bili su najčešća meta krađe kredencijala tokom 2024.

Obaveštenja u realnom vremenu

Deljenje informacija aktuelnih u realnom vremenu, kao što je trenutna lokacija, koliko dugo će neko biti tu ili kako izgleda, može privući neželjenu pažnju. Bezbednije je ograničiti takva obaveštenja na krug prijatelja. Za širu publiku, razmislite o deljenju ovih obaveštenja nakon što su planovi ostvareni, čime ćete osigurati ličnu bezbednost ali takođe i podeliti iskustva. Privatnost se može dodatno ojačati primenom sveobuhvatnog bezbednosnog rešenja koje upravlja prikupljanjem osetljivih podataka, poput lokacije, od strane aplikacija. 

Dokumenta

Pre objavljivanja fotografija, važno je da ih pažljivo pregledate i uverite se da na njima nisu vidljiva dokumenta, kao što su lične karte, kućne adrese, medicinski kartoni, lekarski recepti, bankovni izvodi ili računi za komunalne usluge. Čak i kada delite slike primljene pošte, paketa ili priznanica, ključno je osigurati da osetljivi podaci nisu vidljivi. Takve detalje bi trebalo strogo čuvati, čak i samo među bliskim prijateljima, jer bi mogli biti zloupotrebljeni ako je nalog kompromitovan.

Putni planovi

Kada ste na odmoru, bezbednije je deliti novosti i fotografije samo sa bliskom grupom prijatelja. Odsustvo sa posla i fokusiranje na opuštanje može stvoriti prilike za ciljane napade, npr. neko se može lažno predstavljati na poslu kako bi iskoristio odsustvo te osobe. Brzo reagovanje može biti nemoguće dok ste na odmoru, tako da je najbolje da planove putovanja držite u privatnosti do povratka kući. Kasnija iskustva se onda mogu podeliti sa širom publikom bez ugrožavanja bezbednosti.

Pročitajte i:  Kaspersky upozorava na lažne kampanje za prikupljanje sredstava za podršku Pavelu Durovu

„Deljenje posebnih trenutaka na mreži je divan način da se povežete sa drugima, ali je ključno mudro koristiti podešavanja privatnosti. Budući da mnoge platforme sada omogućavaju kontrolu nad time ko može da vidi vaše objave, ovu funkciju treba pažljivo koristiti, posebno kada delite osetljiv sadržaj. Sprovođenjem brze bezbednosne provere, moguće je uživati u prednostima deljenja na mreži uz očuvanje bezbednosti ličnih podataka“, kaže Ana Larkina, stručnjak za analizu veb sadržaja u kompaniji Kaspersky.

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: