BIZIT 2024

Timovi za sajber bezbednost se bore da prate rastući nivo pretnji

Sajber napadi su češći nego ikada, a to ima veliki uticaj na timove za sajber bezbednost, navodi se u novoj studiji.

PCPress.rs Image

Timovi za bezbednost priznaju da su pod sve većim pritiskom kako sajber napadi postaju učestaliji

Istraživanje koje je sprovela ISACA otkriva da više od dve trećine (68%) profesionalaca u sajber bezbednosti kažu da je njihov posao stresniji nego pre pet godina, što utiče na njihovo blagostanje.

Razlozi za ovo su prilično konzistentni – pejzaž sajber bezbednosti se menja toliko brzo i postaje sve složeniji, da 40% ispitanika kaže da osoblje nije dovoljno obučeno, dok 47% navodi izazove u procesu zapošljavanja i zadržavanja radne snage.

Pretnje u porastu

Nije iznenađujuće da skoro polovina ispitanika (45%) smatra da je njihov budžet prenizak, dok trećina kaže da rizici u sajber bezbednosti nisu prioritet u njihovoj organizaciji. Iako same kompanije priznaju da su njihovi timovi za sajber bezbednost nedovoljno popunjeni (61%) – manje od polovine ima otvorene pozicije za početnike, a 38% nema uopšte otvorenih pozicija. Samo nešto više od trećine (38%) ispitanika oseća visoku sigurnost u sposobnost svog tima da otkrije i odgovori na sajber pretnje, dok 41% doživljava povećan broj napada. Najčešći vektori napada su socijalni inženjering (16%), neispravljeni DoS sistem (13%) i malver (12%).

To ostavlja industrije ranjivim, dodaje Kris Dimitriadis, glavni globalni strateg ISACA-e: „U sve složenijem pejzažu pretnji, od suštinskog je značaja da kao industrija prevaziđemo prepreke nedostatka finansiranja i manjka osoblja.“

„Bez jakih, obučenih timova, otpornost celokupnih ekosistema na sajber pretnje je ugrožena – ostavljajući kritičnu infrastrukturu ranjivom.“ Nije ni čudo što su timovi za sajber bezbednost pod stresom, jer ne samo da su napadi sve češći i sofisticiraniji, već ih je i sve skuplje rešavati. Prosečan sajber napad sada košta žrtvu preko 3,5 miliona funti, a očekuje se da će ovaj iznos nastaviti da raste u budućnosti.

Izvor: Techradar

Facebook komentari:
Računari i Galaksija

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *