3 razloga zašto treba da omogućite PBO na vašem AMD Ryzen procesoru
Precision Boost Overdrive (PBO) zvuči kao nešto iz Cyberpunk 2077, ali je veoma korisna funkcija prisutna na AMD Ryzen procesorima.
![PCPress.rs Image](https://i0.wp.com/pcpress.rs/wp-content/uploads/2025/02/AMD-Ryzen-CPU.jpg?resize=800%2C450&ssl=1)
PBO vredi samo ako imate adekvatno hlađenje
PBO omogućava AMD procesorima da dinamički podešavaju granice potrošnje energije, napone i radne frekvencije kako bi poboljšali ukupne performanse. Koristeći podatke sa samog čipa, AMD-ov PBO prilagođava PPT (Package Power Tracking), TDC (Thermal Design Current) i EDC (Electrical Design Current) bez potrebe za ručnim overklokovanjem, i sve to radi u realnom vremenu. Ako imate AMD Ryzen procesor, može biti korisno da uključite PBO kako biste dobili više performansi iz svog CPU-a.
PBO je lako aktivirati
Najverovatnije imate PBO isključen (ili podešen na “auto”) podrazumevano, ali sve što je potrebno da ga uključite jeste jedna UEFI BIOS opcija. Kada je podešen na “auto”, PBO će i dalje biti ograničen unapred određenim TDP granicama. Ovo je korisno kada imate ograničeno hlađenje i želite nešto duže boost periode pre nego što CPU počne da smanjuje performanse zbog pregrevanja. Prava zabava počinje kada PBO postavite na “on”. U ovom slučaju, možda ćete želeti da razmotrite nadogradnju na 240mm AIO vodeno hlađenje ako trenutno koristite stock ili aftermarket vazdušno hlađenje. AMD procesori sa uključenim PBO-om mogu generisati značajnu količinu toplote. Srećom, jednako je lako smanjiti podešavanja ili ga potpuno isključiti ako je potrebno.
Automatsko overklokovanje
Ručni overklok procesora je stvar prošlosti – osim ako ne želite da maksimalno izvučete performanse iz svog sistema. Današnji AMD i Intel procesori imaju ugrađene funkcije koje mogu automatski prilagođavati radne frekvencije na osnovu trenutnog opterećenja i kapaciteta hlađenja. PBO upravo to radi, dinamički konfigurišući procesor tokom rada. Kada ne koristite računar intenzivno, AMD CPU sa PBO-om će raditi na minimalnoj potrošnji energije. Ali kada pokrenete stres test, zahtevnu igru ili softver, PBO će povećati performanse do maksimuma sve dok ne dostigne TJMax granicu temperature.
PBO može doneti značajno poboljšanje performansi
PBO je odličan način da dobijete više snage bez dodatnih troškova… barem kada je reč o novcu. Međutim, postoje kompromisi – veća potrošnja energije i veća proizvodnja toplote. Ako imate adekvatno hlađenje, možete naterati svoj CPU da radi jače, što može rezultirati boljim performansama u igrama i aplikacijama.
Što je procesor snažniji, to je manji uticaj PBO-a, posebno kod serije Ryzen 9. Na primer, Ryzen 9900X može dobiti značajan boost, dok je 9950X već na samoj granici onoga što arhitektura može da podnese. Vaši rezultati će zavisiti od modela procesora i sistema hlađenja.
PBO vredi samo ako imate adekvatno hlađenje
AMD Ryzen 9000 procesori su efikasniji od prethodnih generacija, ali i dalje mogu trošiti dosta energije i proizvoditi mnogo toplote. Zato je dobar CPU hladnjak ključan. Ako koristite stock kuler koji AMD isporučuje uz određene procesore ili jeftin vazdušni hladnjak, možda nećete moći da iskoristite PBO kako treba.
Za optimalne rezultate, preporučuje se bar 240mm AIO vodeno hlađenje. Ne mora čak ni biti premium model – postoje sjajne budžetske opcije, poput Arctic Liquid Freezer III serije. Sve dok su pumpa i ventilatori dovoljno snažni da obrade toplotu koju generiše vaš AMD čip, ne biste trebali imati problema sa previsokim temperaturama.
Na primer, Ryzen 9950X može raditi na višim temperaturama pod opterećenjem, ali sa odgovarajućim hlađenjem PBO može biti odličan alat za poboljšanje performansi. Međutim, treba ga koristiti pažljivo, u zavisnosti od kapaciteta hlađenja vašeg sistema.
Izvor: Xda-developers