BIZIT 2024

84 procenata kompanija doživelo je bezbednosne incidente u poslednjih godinu dana

Istraživanje koje je sprovela kompanija Netwrix pokazuje da je čak 84 procenata kompanija doživelo neku vrstu sajber napada u poslednjih 12 meseci. To je veliko povećanje, u odnosu na prethodni period, kada je bilo napadnuto (samo) 65 procenata kompanija.

PCPress.rs Image

Najčešći oblici napada bili su phishing, kompromitovanje korisničkih ili administratorskih naloga i ransomware. Napadi su sprovođeni nad svim vrstama kompanija što ukazuje da su napadači verovatno našli način da putem veštačke inteligencije povećaju intenzitet i obim svog delovanja. Uz pomoć AI-a, slanje ogromnog broja phishing mail-ova postalo je mnogo lakše. Uz to, konstantan pritisak i stres bezbednosnih timova utiče na njihov stepen zaštite. Da bi izbegle takve situacije, kompanije bi morale da razmisle o uključivanju spoljnih saradnika kao deo svojih planova za odgovor na incidente. Na taj način bi smanjili pritisak na interne bezbednosne timove u slučajevima sajber napada.

Za 53 procenta napadnutih velikih organizacija, bezbednosni incidenti su rezultovali dodatnim neočekivanim troškovima kako bi se rešili bezbednosni problemi. U 22 procenta slučajeva, kompanije su se suočile sa kaznama zbog neodgovarajućih bezbednosnih mera, a u 21 procentu slučajeva smanjena je njihova konkurentnost. Skoro trećina napadnutih velikih kompanija (30 procenata) imala je finansijske troškove veće od 50.000 dolara zbog tih napada. Ako se uzmu u obzir kompanije svih veličina, taj procenat je nešto niži, 17 odsto. Većina velikih kompanija je već implementirala osnovne bezbednosne kontrole, što prouzrokuje i kompleksnije i skuplje analize i oporavak od napada. Manje kompanije mogu lakše i brže da poprave stvari, iz prostog razloga što je njihova infrastruktura manja i jednostavnija, pa bezbednosni timovi imaju manje posla. I u jednom i u drugom slučaju, savetuje se da kompanije investiraju u svoje bezbednosne timove, promenu procesa i alate, kao i da odmah reaguju čak i na najmanje bezbednosne probleme u softveru i poslovnim procesima.

Pročitajte i:  Zašto Meta još uvek nije uspela da pokrene stabilnu AI funkciju?

Izvor: Betanews

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *