Top50 2024

A1 MultiSIM

A1 Srbija je jedini od domaćih mobilnih operatera koji omogućava čitavu deceniju čekanu uslugu: mogućnost da u okviru istog paketa i sa istim telefonskim brojem zovete i pristupate Internetu sa raznih uređaja – telefona, pametnog sata, tableta… Da vidimo kako A1 MultiSIM radi.

PCPress.rs Image

Pristup Internetu je danas potreban na mnogim uređajima, ne samo na telefonu i računaru, već i na tabletu, pametnom satu i mnogim gadžetima. Svi oni obično pristupaju Mreži preko kućnog Wi-Fi-ja, ali šta se dešava kada, recimo, stavite sat na ruku i krenete u šetnju? Ukoliko nosite telefon, kompletna komunikacija pametnog sata sa Internetom teče preko mobilne veze telefona, ali zar niste nekad poželeli da se malo udaljite od telefona i da vas on ne opterećuje, a da ipak imate vezu sa svetom? Dakle, sat bi morao da ima sopstvenu SIM karticu.

Istovremeno možete da vodite dva ili tri razgovora sa dva ili tri uređaja, i svaki daje jednaki caller id, tako da sagovornici ne vide nikakvu razliku između tih poziva

Mnogi savremeni pametni satovi mogu da koriste sopstvene eSIM kartice, ali takvo rešenje nije jeftino (morate da plaćate još jednu pretplatu mobilnom operatoru) a nije ni praktično, pošto ta kartica ima poseban broj telefona. Da li će se vaši prijatelji setiti da vas, ako se ne javljate na osnovni broj, zovu na drugi broj pridružen časovniku? A1 je rešio ovaj problem – za skromnih 349 dinara mesečno isti telefonski broj možete da koristite na smartfonu i dva dodatna uređaja.

eSIM kao adut

Iako većina današnjih pametnih telefona koristi nano SIM kartice koje se umeću u SIM slot, već neko vreme se može koristiti i eSIM koji ne zahteva nikakav fizički medij za povezivanje telefona na mrežu mobilnog operatora. Korisnik dobija višecifrenu šifru, obično u obliku QR koda koji skenira i tako obavlja potrebnu autorizaciju uređaja. Posle toga se telefon potpuno normalno koristi u mreži, s tim što se pri prelasku na sledeći uređaj eSIM može deaktivirati na jednom telefonu a onda aktivirati na sledećem.

Pročitajte i:  A1 Srbija lansirao MultiSIM - prvi na tržištu sa rešenjem koje povezuje više uređaja uz jedan broj

Mada korišćenje eSIM-a ili nano SIM-a nije direktno vezano za MultiSIM plan – može se koristiti više eSIM ili nano SIM kartica – u praksi će najčešće na osnovnom telefonu biti nano SIM, a na preostala dva uređaja eSIM-ovi, pre svega zato što su satovi mali, pa ne poseduju fizički slot za SIM karticu. Konfiguraciju ćete izabrati u skladu sa potrebama vašeg hardvera, a onda aktivirate odgovarajuće kartice, samostalno ili u nekoj od A1 prodavnica. Posle aktivacije, telefoniranje i pristup Internetu mogući su sa bilo kog uređaja.

Što se kvota tiče, ova ponuda je dostupna korisnicima A1 NEO paketa, pa je broj minuta razgovora u domaćem saobraćaju neograničen, što se prenosi i na dva dodatna uređaja. Internet kvota na glavnoj kartici nije vezana sa potrošnjom Internet saobraćaja na drugim uređajima – za dodatne SIM kartice imate ukupnu mesečnu kvotu od 2 GB.

Isti broj, više uređaja

Pošto je A1 MultiSIM za sada raspoloživ na Android uređajima, za probu smo koristili Samsung Galaxy S24 Ultra smartfon i Samsung Galaxy Watch Ultra pametni sat. Posle uključenja, sat se upari sa telefonom, on update-uje softver, a mobilni plan se dodaje kroz Wearable aplikaciju, izborom Watch Settings / Mobile Plan i skeniranjem QR koda dobijenog od operatora. Biće potrebno još malo kliktanja da odobrite sva prava pristupa resursima, i onda je sve spremno za rad – detaljno uputstvo je dato na a1.rs/privatni/dodatne-usluge/a1-multisim.

Kada ste kod kuće sat pristupa Internetu posredstvom telefona (Bluetooth komunikacija) ili Wi-Fi-ja, a telefoniranje funkcioniše onako kako su nas pametni satovi već navikli. Kada vas neko pozove telefon zvoni, a istovremeno i sat daje odgovarajuću notifikaciju – zvuk ili vibracija, zavisno od izabranih podešavanja. Na poziv možete odgovoriti na telefonu ili na satu, pri čemu je kvalitet zvuka na ovom malom uređaju sasvim solidan.

Za skromnih 349 dinara mesečno možete da isti broj telefona koristite na smartfonu i dva dodatna uređaja

Stvari postaju zanimljive ako sat i telefon nisu u vezi, recimo ako sa satom na ruci izađete u šetnju a telefon ostane kod kuće, ili ako odete u neku udaljenu prostoriju koja nije u dometu Bluetooth komunikacije. Kada vas neko zove na osnovni broj, zvoniće i sat i telefon. Onog momenta kada “podignete slušalicu” na bilo kom od uređaja, drugi prestaje da zvoni i spreman je za normalan rad, koji uključuje čak i telefoniranje. Da, istovremeno možete da vodite dva ili tri razgovora sa dva ili tri uređaja, i svaki daje jednaki caller id, tako da sagovornici ne vide nikakvu razliku između tih poziva.

Pročitajte i:  A1 Srbija obeležava Međunarodni dan bezbednog interneta

Koliko je udobno razgovarati sa sata? Pa, deluje malo neobično što ste uređaj prineli ustima i govorite u njega, ali je kvalitet zvuka dobar tako da će razgovor biti moguć čak i u umereno bučnim uslovima. A ako razgovarate iz teretane ili sa ulice, možete koristiti bežične slušalice, tim pre što ih verovatno već imate u ušima ako ste slušali muziku smeštenu u memoriju sata, ili neki Deezer / Spotify streaming servis.

Internet u pokretu

Najlepše je to što pomenuti Deezer, Spotify ili bilo koji drugi Internet servis možete da koristite sa pametnog sata čak i kad telefon nije u blizini. Već smo pomenuli da za dodatne (e)SIM-ove imate mogućnost korišćenja 2 GB mesečnog saobraćaja, što je uglavnom sasvim dovoljno. Teško je očekivati da ćete surfovati Web-om na malenom ekranu sata, ali možete sasvim lepo da pročitate neku e-mail poruku, da vidite šta vam kažu na WhatsApp-u (SMS usluga trenutno nije dostupna na MultiSIM karticama), pa čak i da kratko odgovorite na neki hitan zahtev. Stvari se brzo razvijaju – nekada smo se čudili što na ekranu mobilnog telefona možemo da komuniciramo skoro kao na tadašnjem desktop PC-ju, a sada prelazimo na još manje uređaje i navikavamo se da i sa njih budemo produktivni.

PCPress.rs Image

Ističemo pouzdanost i superiorne performanse ove konekcije, koja je znatno udobnija od komunikacije preko časovnika posredstvom telefona, što je pre A1 MultiSIM-a bilo neophodno. Nema prekida veze, nema nedostupnosti uređaja, nema vezanosti za konkretno mesto. Aktiviranjem eSIM-a Internet je “ugrađen” u pametni sat, koji i dalje može da koristi vezu sa telefonom, ali je potpuno samostalan pri radu. Verujemo da je u tome budućnost: svaki uređaj kome je potreban Internet uskoro će “nositi” Internet sa sobom i u sebi, a da to njegovog vlasnika neće previše koštati, ni u novcu ni u potrebi za komplikovanim konfigurisanjem i održavanjem.

MultiSIM omogućava korisniku veću slobodu i fleksibilnost, naročito ako voli boravak na otvorenom, bavi se sportom ili drugim aktivnostima, a ipak zbog posla želi da bude u neprekidnoj vezi sa svetom

Scenario primene

Neke od scenarija primene A1 MultiSIM-a već smo opisali, počevši od do skora jeretičke mogućnosti da izađemo iz kuće bez telefona, a da ipak budemo u vezi sa poslom i sa prijateljima. Čovek na plaži ili u teretani ne mora više da misli gde će telefon biti, ne rizikuje da mu ga neko ukrade, a opet je stalno dostupan. Najzad, svako sklon sportu verovatno nosi pametni sat zbog kontrole raznih zdravstvenih parametara, pa zašto taj uređaj ne bi bio i komunikaciona alatka?

Pročitajte i:  Koliko je vaš online identitet stvarno zaštićen?

Sve u svemu, A1 MultiSIM omogućava korisniku veću slobodu i fleksibilnost, naročito ako voli boravak na otvorenom, bavi se sportom ili drugim aktivnostima, a ipak zbog posla želi da bude u neprekidnoj vezi sa svetom. Još jedan adut za savremeni način života i multitasking.

a1.rs

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: , ,

Dejan Ristanović

www.dejanristanovic.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *