BIZIT 2024

Američka kancelarija za autorska prava poziva na bolju pravnu zaštitu od lažnih sadržaja generisanih AI

Američki ured za autorska prava objavio je izveštaj u kojem preporučuje nove i poboljšane zaštite protiv digitalnih replika. “Zaključili smo da je potreban novi zakon,” navodi se u izveštaju. “Brzina, preciznost i obim digitalnih replika kreiranih pomoću veštačke inteligencije zahtevaju hitnu akciju na federalnom nivou. Bez snažnog rešenja na nacionalnom nivou, njihovo neovlašćeno objavljivanje i distribucija predstavljaju značajnu pretnju ne samo u sferi zabave i politike, već i za privatne pojedince.”

PCPress.rs Image

Preporuke i potrebne promene zakona

Procena Ureda za autorska prava otkriva nekoliko oblasti u kojima trenutni zakoni ne uspevaju da odgovore na izazove digitalnih replika. Opisuje nivo zaštite na državnom nivou kao “mozaik zaštita, gde dostupnost rešenja zavisi od mesta prebivališta pogođene osobe ili mesta na kojem se desila neovlašćena upotreba.” Isto tako, “postojeći savezni zakoni su previše usko definisani da bi u potpunosti rešili štetu od današnjih sofisticiranih digitalnih replika.”

Među preporukama iz izveštaja su i odredbe o sigurnoj luci kako bi se podstakli pružaoci usluga na internetu da brzo uklone neovlašćene digitalne replike. Izveštaj takođe napominje da “svako ima legitiman interes da kontroliše upotrebu svog lika, a štete kao što su ucene, maltretiranje, kleveta i upotreba u pornografiji nisu nešto što pogađa samo poznate ličnosti,” što znači da bi zakoni trebali da pokrivaju sve pojedince, a ne samo poznate ličnosti.

Vreme objavljivanja ovog izveštaja je veoma prikladno, s obzirom na to da je Senat ovog meseca preduzeo značajne korake ka uspostavljanju novih pravnih struktura oko upotrebe digitalnih replika i kopija generisanih veštačkom inteligencijom. Prošle nedelje, zakonodavci su usvojili DEFIANCE Act kako bi pružili pravnu zaštitu žrtvama seksualnih deepfake-ova. Danas je predstavljen NO FAKES Act koji šire omogućava svakom pojedincu da tuži za odštetu zbog neovlašćene upotrebe njihovog glasa ili lika.

Današnja analiza je prva u nizu delova istrage Ureda za autorska prava o veštačkoj inteligenciji. Sa još mnogo pitanja koja treba istražiti u vezi sa upotrebom veštačke inteligencije u umetnosti i komunikaciji, buduća otkrića agencije biće veoma informativna. Nadamo se da će zakonodavci i sudovi nastaviti da ih ozbiljno shvataju.

Izvor: Engadget

Facebook komentari:
SBB
Tagovi:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *