Bela kuća poziva na istragu navodnih antikompetitivnih praksi kineske industrije poluprovodnika
Istraga će se fokusirati na “osnovne” poluprovodnike. One koji se koriste u industrijama kao što su automobilska, zdravstvena, vazduhoplovna i odbrambena industrija.
“Delovanje, politika i praksa”
Kancelarija za trgovinske pregovore SAD-a (USTR) započela je istragu kineske industrije poluprovodnika, tražeći antikompetitivne trgovinske prakse. Prema izjavi Bele kuće, USTR istražuje Kinu zbog “delovanja, politika i praksi” koje su smanjile ili eliminisale konkurenciju na tržištu poluprovodnika.
Istraga se sprovodi putem Sekcije 301 Zakona o trgovini SAD iz 1974. godine kako bi se ispitale trgovinske prakse za “osnovne” poluprovodnike koji se koriste u industrijama automobilske, zdravstvene, infrastrukture, vazduhoplovne i odbrambene industrije. Bela kuća je optužila Kinu za “rutinsko” angažovanje u “politikama i praksama koje nisu tržišne. Zatim i za industrijsko ciljanje industrije poluprovodnika”, što je izazvalo značajnu štetu konkurenciji i stvorilo “opasnu zavisnost od lanaca snabdevanja”.
Ako se preduzmu radnje kao rezultat istrage, Sekcija 301 omogućava USTR-u da “nametne carine ili druge ograničenja na uvoz”, “povuče ili suspenduje ustupke u trgovinskim sporazumima” ili postigne sporazum sa Kinom kako bi “eliminisala sporno ponašanje ili kompenzovala SAD sa zadovoljavajućim trgovinskim koristima”, prema Zakonu o trgovini SAD. Međutim, te odluke biće prepuštene administraciji predsednika Trampa i dolazećem USTR-u Jamieson-u Greer-u.
Portparol kineskog Ministarstva trgovine izjavio je u saopštenju da Kina “doleva i čvrsto se protivi” istrazi SAD. Država će takođe “preduzeti sve potrebne mere da odlučno brani svoja prava i interese”.
Napetosti između SAD-a i Kine su već visoke. Bajden pokrenuo je istragu u februaru o Kini i drugim, nenazvanim zemljama zbog mogućih ranjivosti i pretnji od povezanih vozila. Zatim, u maju, Bela kuća je najavila značajno povećanje tarifa na uvoz iz Kine u vrednosti od 18 milijardi dolara, uključujući poluprovodnike.
Izvor: Engadget