Curiosity rover slučajno otkrio retke kristale na Marsu
Curiosity rover se na Crvenu planetu spustio u avgustu 2012. godine i Zemljane od tada snabdeva informacijama i fotografijama koje ilustruju situaciju na Marsu. Pre nekoliko dana je poslao snimke na kojima se našlo i jedno slučajno otkriće.
U martu 2020. rover se „uspentrao“ uz Greenheugh Pediment – kamenitu oblast koja se nalazi na vrhu jednog uzvišenja, a pre toga je snimio autoportret na kojem se vidi i oblast oko pojasa Greenheugh. Ispred rovera je mogla da se vidi i bušotina koju je napravio kako bi uzeo uzorke koji bi trebalo da potvrde ili opovrgnu teoriju da je na Marsu bilo mikroskopskog života pre više milijardi godina.
Kasnije je došao u oblast Gediz Vallis (kanal na planini Sharp u srcu Gale kratera), a tamo je nedavno pronašao pravo bogatstvo elementarnog sumora. Iz agencija NASA kažu da se radi o slučajnom otkriću kristala koji nikada pre nije viđen na Marsu. Rover je snimak napravio još 30. maja, a kada je slučajno razbio kamen koji je otkrio žute kristale.
Elementarni sumpor je zapravo čist sumpor. Na Zemlji se formira u specijalnim oblastima, na primer vulkanskim regionima. Kada je ispitao oblast oko razbijenog kamena, rover je utvrdio da ima i drugih stena sa istim sadržajem, u stvari celo polje. Naučnici još uvek ne znaju zašto je i kako elementarni sumpor tamo dospeo, ali kažu da je ovo otkriće jednako otkriću oaze usred pustinje.