Top50 2024

Da li je vaš posao iz snova previše dobar da bi bio istinit? 

Uz pomoć tehnologije, lažne ponude za posao postaju sve učestalije, uzrokujući značajne mentalne i finansijske teškoće za nesuđene kandidate.

PCPress.rs Image

Saveti za izbegavanje prevara sa ponudama za posao

Ali kako možete prepoznati da li je vaša nedavna ponuda jednostavno previše dobra da bi bila istinita? Ponekad, prolazak kroz uspone i padove na tržištu rada može biti zaista obeshrabrujuće iskustvo, dok odbijanje za odbijanjem pada na vas. Ali s vremena na vreme pojavi se trenutak nade, nakon čega sledi intervju, a ako imate sreće, i ponuda za posao. Većinu vremena ponuda je iskrena, ali ponekad može ispasti ništa drugo do prazna priča, dizajnirana da ukrade vaše lične informacije, identitet i novac. Prevare i ljudi koji stoje iza njih postaju sve sofisticiraniji, što otežava prepoznavanje kada nešto nije u redu. Dakle, kako možete razlikovati potencijalnog poslodavca od Pinokija?

„Pa, to je bilo lako“

Proces zapošljavanja je složen i zahteva značajan trud kako od strane poslodavca, tako i od potencijalnog novozaposlenog. Dakle, ako prođete kroz proces isključivo na osnovu vaše prijave, bez spominjanja intervjua, onda je najbolje da poverujete da je reč o prevari. Veoma je malo verovatno da bi bilo koji poslodavac nekoga zapošljavao bez makar video poziva ili testa sposobnosti, pa ako se proces oseća kao previše brz i previše lak, zapitajte se zašto.

Pročitajte i:  Pozicija za koju ste upravo aplicirali mogla bi biti "fantomski posao" koji nikada neće biti popunjen 

Usporite

Verovatno smo svi malo previše navikli na davanje privatnih informacija ovih dana, jer često poslovi, ugovori o zakupu i usluge zahtevaju email adrese, adrese stanovanja, brojeve telefona i bankovne podatke. Zato, kada prijava za novi posao traži dodatne informacije, razumljivo je da to možda neće odmah izazvati crvenu zastavicu. Međutim, malo je verovatno da će pouzdana kompanija tražiti osetljive podatke na početku procesa. Verovatnije je da ćete upoznati svog poslodavca, dobiti i potpisati ugovor, i započeti radnu ulogu pre nego što budete upoznati sa osobom koja se bavi finansijama i koja će zahtevati lične podatke. Kada su u pitanju osetljivi podaci, nikada ne možete biti previše oprezni, pa se ne ustručavajte da postavljate pitanja o tome kako se ti podaci prikupljaju i čuvaju.

„Molimo vas da pošaljete sredstva“

Ako vaše novo radno mesto traži od vas novac kako bi kupili skupu opremu za rad u vaše ime, vrlo je verovatno da se ne radi o legitimnoj ponudi za posao. Ovo je uobičajen trik, gde mislite da započinjete proces tako što ćete pokriti troškove predmeta poput laptopova i monitora, sa planom da vam se ti troškovi kasnije nadoknade, ali će i vaš novac i lažni poslodavac nestati. Druge prevare uključuju vaše nesvesno učešće u pranju novca, tražeći od vas da deponujete lažne čekove u njihovo ime, ili vas regrutuju u ono što ćete kasnije otkriti da je zapravo piramidalna šema. Takođe možete biti pozvani da učestvujete u anketama i studijama kako biste zaradili honorar, međutim, biće vam naplaćeno da unapredite svoj nalog, a uskoro ćete otkriti da je novac koji ste navodno zaradili nemoguće podići.

Pročitajte i:  Kafa i razgovor o poslu: kako nam je softver promenio razgovor

Budite oprezni sa platformama

Kada pretražujete internet u potrazi za novim poslom, teško je izbeći loše aktere. Međutim, najbolje je praktikovati da koristite i postavljate svoje podatke samo na sajtovima kojima verujete. Poslodavci i regruteri funkcionišu sa istim mentalitetom o tome šta je sigurno na internetu, pa iz tog razloga, ako koriste netradicionalne metode da vas kontaktiraju ili traže informacije, na primer preko Telegrama, Snapchata ili WhatsApp-a, onda je verovatno da imate posla sa prevarantom i da ste u opasnosti da otvorite zlonamerni dokument. Držite se standardnih oblika komunikacije koji se obično koriste za poslovne aktivnosti, kao što su email, Zoom i telefonski pozivi.

Istražite, istražite, istražite

Retko je da preduzeće danas nema online prisustvo. Prevaranti često koriste ugledne sajtove za traženje posla kako bi promovisali svoje lažne oglase za posao, što je kao da su im nogom zakoračili na prag u smislu kredibiliteta. Zato se potrudite da duboko istražite kompaniju kako biste bili sigurni da su ono za šta se predstavljaju. Proverite njihov sajt, pogledajte njihove naloge na društvenim mrežama, istražite ljude koji su im odgovorili online, proverite sajtove sa ocenama poslodavaca poput Glassdoor-a, pa čak ih i pozovite ako niste sigurni. U suštini, kanališite svog unutrašnjeg detektiva i potvrdite bez sumnje da su legitimni. Dobijanje ponude za posao, posebno ako je to posao iz snova, može biti toliko uzbudljivo da možda momentalno izgubite perspektivu i odmah prihvatite ponudu, kako vaš novi poslodavac ne bi pomislio da ste nepristojni.

Pročitajte i:  Kafa i razgovor o poslu: kako nam je softver promenio razgovor

Ali nemojte dozvoliti da vas bilo ko požuruje da donesete tako važnu odluku, posebno u trenutku pojačanih emocija. Uzmite vreme, pregledajte dokaze pred sobom, možda zamolite nekoga kome verujete da vam ponudi drugo mišljenje, i kada budete sigurni da je vaša ponuda za posao stvarna, uživajte u svom srećnom završetku.

Izvor: Siliconrepublic

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: