Pokloni za geek-a | PC Press

Francuska pokrenula istragu protiv X platforme

Francuske vlasti pokrenule su istragu protiv društvene mreže X zbog sumnje na manipulaciju algoritmom i nezakonito prikupljanje podataka.

PCPress.rs Image

„Organizovana kriminalna grupa“

Tužioci istražuju da li je platforma učestvovala u mešanju u izbore. Istraga je zvanično pokrenuta 11. jula, nakon izveštaja iz januara. Francuska je X okarakterisala kao „organizovanu kriminalnu grupu“.

Datalab serveri

Zvanični nalog X-a za odnose sa vladama objavio je oštro saopštenje u kojem navodi da je istraga politički motivisana i da kompanija odbija saradnju.

Francuska je od X-a zatražila da dostavi algoritam za preporuke i podatke u realnom vremenu o svim objavama korisnika na platformi. Istraživački tim koji analizira te informacije uključuje Davida Šavalaria, direktora Instituta za kompleksne sisteme u Parizu (ISC-PIF). On vodi kampanju „Escape X“. Zatim i Mazijara Panahija, AI inženjera iz iste institucije. Obojica su, prema tvrdnjama X-a, poznati po neprijateljskom stavu prema platformi.

Zbog njihove umešanosti, X izražava zabrinutost da bi ishod istrage mogao biti unapred određen. Kao rezultat toga, platforma odbija da francuskim vlastima omogući traženi pristup.

U saopštenju, X navodi da istraga koju vodi poslanik Erik Boterel „grubo krši osnovno pravo X-a na pravično suđenje i ugrožava prava korisnika na privatnost i slobodu izražavanja.“ Boterel je optužio X da je manipulisao algoritmom radi „stranog uplitanja“, što X kategorički odbacuje.

Pročitajte i:  Francuska ukida Shein

Izvor: Engadget

Facebook komentari:
Tagovi: , ,