Top50 2024

Gužva u svemiru: Kina lansirala prve internet satelite

Guowang konstelacija je dobila svoje prve satelite – lansirano je deset od planiranih 13 hiljada, a broj će se postepeno povećavati tokom naredne decenije. Gužva u svemiru se lagano povećava.

PCPress.rs Image

Satelitskih megakonstelacija je sve više, pa je i Kina došla na red. Skoro svake nedelje neka država lansira novi satelit, a Guowang (što znači ’nacionalna mreža’) sateliti će korisnicima obezbeđivati internet niske latencije i velike brzine, baš kao i Starlink mreža. Prvih deset jedinica je u svemir poslato raketom Long March 5B, a satelite je isporučila na poziciju – oko 1.100 kilometara iznad Zemlje.

Kina već godinama najavljuje ovaj projekat, pa je 2018. moglo da se čita o konstelaciji Hongyan – u decembru te godine lansiran je prvi satelit Hongyan 1, a bilo je planirano da se do 2022. broj pone na 60 satelita. Otprilike u isto vreme pojavio se i projekat sličnog imena – Hongyun (hongyan znači ’labud’, a hongyun ’dugin oblak’), a prvi satelit je lansiran takođe u decembru 2018. Nakon toga o ovim projektima se ništa nije čulo.

Pročitajte i:  Čeka se na red za James Webb teleskop

Onda su kineski mediji počeli da izveštavaju o novoj konstelaciji, ali se nije ulazilo u detalje. Glasine su sugerisale da su Hongyan i Hongyun spojeni u taj novi projekat. U septembru 2020. se konačno saznalo više – Kina je povećala svoje satelitske apetite, pa se još tada pričalo o konstelaciji Guowang i broju od 13 hiljada jedinica.

Evo šta se o Guowang megakonstelaciji znalo pre godinu dana:

Nakon mnogo planova Guowang konačno postaje deo realnosti. Zvanični još uvek nisu saopštili sve detalje, što pomalo zbunjuje – tako se jedva nešto zna o dizajnu satelita, valjda zato što su kompanije koje su učestvovale u izradi vladine kompanije. Mrežom upravlja (ili će upravljati) pomalo tajanstvena kompanija China SatNet koju je kineska vlada osnovala 2021. godine. Kompanija od osnivanja nije objavila skoro nikakve informacije, a nema ni svoj web-sajt. Eksperti ističu da je tolika tajnovitost nije u skladu sa ambicioznošću projekta.

Poznavaoci kažu da je Kinu motivisao Starlink uspeh, posebno kada je demonstrirano kako ova mreža može da bude korisna u ratu. Ostaje da se vidi hoće li megakonstelacija Guowang izdržati do kraja i postati ozbiljna konkurencija ostalim igračima u trci za najbolju mrežu internet satelita.

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *