Hakerski napad na bankomate
Glavni izvršni trojanac sadrži kod koji upravlja čitačem magnetnih kartica koristeći neobjavljene Diebold Agilis 91x funkcije, insertuje kod u procese bankomata, pogotovo transakcije koje se odnose na Ukrajinske, Ruske i američke valute. Takođe se koristi i zloupotreba tastature za unos PIN podataka, koja je prati otkucaje i “hvata” PIN podatke.
Sve ovo ukazuje na to da je neophodno fizičko prisustvo kriminalca kako bi instalirao trojanca na bankomat, ali to zaista i ne možemo sa sigurnošću da potvrdimo. Možemo i zaključiti da je kriminalac neko ko radi kao programer i ko ima veoma dobro znanje o tome kako Diebold bankomati funkcionišu.
Sophos je detektovao trojanca kao Troj/Skimer-A.
Kompanija Diebold postala je svesna pretnje još u januaru nakon incidenta u Rusiji u kom je upotrebljen pomenuti program. Ovo je prvi zabeleženi slučaj u kom je otkriven zlonameran program koji cilja bankomate. Napadi na bankomate obično se zasnivaju na hardverskim čitačima kartica i kamerama koje snimaju unošenje PIN broja putem tastature.
Izvor: Smart
Nakon što je čuo glasine od svojih prijatelja o kompromitovanim bankomatima u Rusiji , Vanja Švajcer, direktor istraživačkog centra za viruse u Sophos-u, pristupio je namenskom istraživanju. Vanja je pronašao tri uzorka koja koriste programske funkcije za čuvanje informacija pročitanih sa uređaja za čitanje magnetnih kartica. Ovo bi značilo da program poseduje i programske rutine za kriptovanje, kao i rutine kojima se uneseni PIN podaci ispisuju na papir.