Hoće li laser postati „nosač“ širokopojasne mreže?
Sve više se razmišlja o upotrebi lasera u širokopojasnoj mreži.
Problem „poslednje milje“ je jedan od najvećih problema u kreiranju širokopojasne mreže. To označava milione ljudi i preduzeća koji nisu u mogućnosti da pristupe širokopojasnoj mreži jer nedostaje taj poslednji deo mreže. Ova kritična okosnica se kreće od nekoliko metara do nekoliko kilometara i veoma često je preskupa ili teška za izgradnju.
Jedno od mogućih rešenja je „optika slobodnog prostora“ koja koristi lasere za prenos podataka kroz vazduh. Prvi put je primenjen 1960-tih godina od strane NASE. Međutim, vremenski uslovi su do sada ometali rad ovakvog rešenja.
Novi laser je uspeo da prevaziđe probleme koje stvaraju magla ili kiša. Kompanija Attochron je kreirala laser koji može da se koristi u okviru 5G mreže i u velikoj meri može da reši višedecenijsku glavobolju širokopojasne mreže.
Ovo rešenje je jeftinije od polaganja optičkih kablova. Sa druge strane predajnici Attochrona za sada ne zahtevaju nikakv regulatorni proces pre instalacije što u značajnoj meri olakšava njihovu primenu. Postavljanje traje satima a ne mesecima kao u slučaju optičkih kablova. Za sada sve ide u korist novom tipu lasera i njegova veća primena se uskoro očekuje širom sveta.
Izvor: cnn.com