Top50 2024

James Webb teleskop snimio najudaljeniju ikada pronađenu galaksiju

NASA-in James Webb teleskop (JWST) nastavlja da donosi neverovatna otkrića. Prema svemirskoj agenciji, JWST je upravo otkrio najudaljeniju poznatu galaksiju ikada. Galaksija pod nazivom JADES-GS-z14-0 formirala se samo 290 miliona godina nakon Velikog praska, ali poseduje neke jedinstvene karakteristike koje su u suprotnosti sa tom činjenicom.

PCPress.rs Image

Neočekivane karakteristike galaksije

Galaksija je neverovatno velika, širine od 1.600 svetlosnih godina. Takođe je veoma svetla i emituje neobično veliku količinu zvezdane svetlosti, s obzirom na to koliko brzo se formirala nakon Velikog praska. Ovo je navelo istraživače Stefana Karnianija i Kevina Hajnajna da postave pitanje: „Kako priroda može stvoriti tako svetlu, masivnu i veliku galaksiju za manje od 300 miliona godina?“ U kosmičkom vremenu, to je jedva trenutak.

Emisije jonizovanog gasa

Talasi svetlosti koje emituje JADES-GS-z14-0, uočeni putem MIRI (Mid-Infrared Instrument) na JWST-u, ukazuju na prisustvo jakih emisija jonizovanog gasa, verovatno zbog obilja vodonika i kiseonika. Ovo je takođe neobično, jer kiseonik obično nije prisutan rano u životu galaksije. Ovo sugeriše da su „više generacija veoma masivnih zvezda već proživele svoje živote pre nego što smo posmatrali galaksiju.“

Pročitajte i:  Čeka se na red za James Webb teleskop

Implicacije za formiranje zvezda

Kao i uvek sa udaljenim svemirskim objektima, zapravo gledamo u prošlost, zbog brzine svetlosti. To znači da je galaksija proizvela te generacije masivnih zvezda za manje od 290 miliona godina. Zvezdama „samo“ treba oko deset miliona godina da se formiraju, ali mogu živeti do 20 milijardi godina. Međutim, ultra-masivne zvezde obično imaju kraće životne vekove. Dakle, ovo otkriće ne menja potpuno naše razumevanje kosmosa, ali svakako dovodi u pitanje prirodu formiranja zvezda u ranom životu svemira.

„Sve ove opservacije zajedno nam govore da JADES-GS-z14-0 nije poput tipova galaksija koje su teoretski modeli i kompjuterske simulacije predvideli da će postojati u vrlo ranom svemiru,“ rekli su istraživači za NASA-u. „Verovatno je da će astronomi otkriti mnoge takve svetle galaksije, moguće čak i u ranijim vremenima, tokom naredne decenije sa Webb-om.“

JWST redefiniše naše razumevanje kosmosa

Webb teleskop je navikao da redefiniše naše razumevanje kosmosa. Pokazao nam je zvezde koje se rađaju u sazvežđu Device, pronašao vodu prvi put u orbiti komete i otkrio ugljen-dioksid na udaljenoj egzoplaneti, što je takođe bio prvi put. Sve ovo je postignuto za manje od dve godine rada, pa ko zna šta nas čeka u budućnosti.

Pročitajte i:  James Webb teleskop: Svemir se širi brže nego što se mislilo

Izvor: Engadget

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: