Top50 2024

Južna Koreja planira nabavku 10.000 GPU-ova za nacionalni AI računski centar

Južna Koreja je najavila planove za nabavku 10.000 visokoperformansnih grafičkih procesorskih jedinica (GPU-ova) tokom ove godine. Zemlja nastoji da održi korak sa ubrzavajućom globalnom AI trkom.

PCPress.rs Image

„Kako se konkurencija za dominaciju u AI industriji pojačava, takmičenje se pomera sa rivalstva među kompanijama na punu borbu između nacionalnih inovacionih ekosistema“.

Vlada planira nabavku 10.000 GPU-ova kroz javno-privatnu saradnju. Vlada želi da pomogne zemlji da što pre pokrene usluge u svom nacionalnom AI računskom centru.

Prošlog meseca, američka vlada uvela je novu regulativu za kontrolu izvoza američkih AI čipova i tehnologija potrebnih za najnaprednije AI aplikacije. Pravilo ograničava izvoz GPU-ova, specijalizovanih procesora prvobitno razvijenih za ubrzanu obradu grafike.

Broj GPU-ova potrebnih za AI model zavisi od naprednosti procesora. Količine podataka koji se koriste za treniranje modela, veličine samog modela i vremena koje je potrebno za njegovo treniranje.

Regulativa deli svet na nivoe

Južna Koreja je u okviru 18 zemalja koje su uglavnom izuzete iz ovih ograničenja. Oko 120 drugih zemalja biti podložno restrikcijama, a zemlje poput Irana, Kine i Rusije potpuno isključene.

Pročitajte i:  Kad AI chatbot kreira jake lozinke

Južnokorejska vlada još nije odlučila koje GPU proizvode će kupiti. Detalji poput budžeta, modela GPU-ova i privatnih kompanija koje će učestvovati u projektu biti finalizovani do septembra ove godine će pomoci u tome.

Nvidia beleži veliku potražnju za svojim čipovima u domenu generativne AI i ubrzanog računarstva. Kompanija drži oko 80% globalnog GPU tržišta. Itekako je daleko ispred konkurenata Intel-a i AMD-a.

U međuvremenu, Microsoft podržava OpenAI u nastojanju da smanji oslanjanje na Nvidijine čipove, razvijajući svoju prvu generaciju AI silicijuma. OpenAI-jev popularni chatbot ChatGPT trenira i poboljšava svoj rad sa desetinama hiljada GPU-ova.

Prema izveštajima, OpenAI finalizuje dizajn svog prvog AI čipa u narednim mesecima i planira da ga pošalje na proizvodnju u kompaniji TSMC.

AI trka dodatno se menja pojavom kineskog startapa DeepSeek, koji koristi AI modele optimizovane za efikasnost u računanju, a ne isključivo za sirovu procesorsku snagu. To bi moglo delimično smanjiti razliku između kineskih AI procesora i moćnijih američkih ekvivalenata.

Izvor: Reuters

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *