Kada biste mogli da počnete da razgovarate sa robotima
Google je samo poslednji u nizu onih koji spajaju velike jezičke modele sa robotima.

Ovaj trend ima velike implikacije
Možda se pitate da li to znači da bi vaš dom ili radno mesto jednog dana mogli biti ispunjeni robotima kojima možete davati naređenja.
Ali prvo, odakle ovo dolazi? Google do sada nije napravio velike talase u svetu robotike. Alphabet je kupio nekoliko startapova u oblasti robotike tokom prošle decenije, ali je 2023. godine zatvorio jedinicu koja je radila na robotima za rešavanje praktičnih zadataka kao što je čišćenje smeća. Uprkos tome, pomak kompanije da uvede veštačku inteligenciju u fizički svet putem robota, prati tačno isti precedent koji su postavile druge kompanije u poslednje dve godine.
Ukratko, dva trenda se spajaju sa suprotnih pravaca: kompanije za robotiku sve više koriste veštačku inteligenciju, a giganti veštačke inteligencije sada prave robote. OpenAI, na primer, koji je zatvorio svoj tim za robotiku 2021. godine, ove godine je započeo novi projekat za izradu humanoidnih robota. U oktobru je Nvidia proglasila da je sledeći talas veštačke inteligencije “fizička veštačka inteligencija”. Postoji mnogo načina kako da se veštačka inteligencija integriše u robote, počevši od poboljšanja načina na koji se obučavaju za obavljanje zadataka. Ali korišćenje velikih jezičkih modela za davanje uputstava, kao što je to uradio Google, posebno je interesantno.
Nije to prvi put. Startap za robotiku Figure postao je viralan pre godinu dana zbog videa u kojem su ljudi davali uputstva humanoidu kako da pospremi sudove. Otprilike u isto vreme, startap koji je nastao iz OpenAI, pod nazivom Covariant, napravio je nešto slično za robotske ruke u skladištima. Kada vidite ovakve demonstracije, ne možete da se ne zapitate: Kada će ovi roboti doći na naša radna mesta? Šta je sa našim domovima?
Ako su planovi Figure indicija, odgovor na prvo pitanje je – uskoro. Kompanija je 15. marta objavila da gradi fabriku za masovnu proizvodnju koja će proizvoditi 12.000 humanoidnih robota godišnje. Međutim, obučavanje i testiranje robota, naročito kako bi se osiguralo da su sigurni u mestima gde rade u blizini ljudi, i dalje traje dugo. Na primer, konkurent Figure-a, Agility Robotics, tvrdi da je jedina kompanija u SAD-u koja ima plaćene kupce za svoje humanoide. Ali industrijski sigurnosni standardi za humanoide koji rade sa ljudima još nisu u potpunosti razvijeni, pa roboti te kompanije moraju da rade u odvojenim prostorima.
Zbog toga, uprkos nedavnom napretku, naši domovi će biti poslednja granica. U poređenju sa fabričkim podovima, naši domovi su haotični i nepredvidivi. Svi su smenjeni u relativno bliske prostore. Čak i impresivni AI modeli kao što je Gemini Robotics, moraće da prođu kroz mnoge testove kako u stvarnom svetu, tako i u simulacijama, baš kao što to rade automobili sa autonomnom vožnjom. Ovi testovi će se verovatno obavljati u skladištima, hotelima i bolnicama, gde roboti još uvek mogu da dobiju pomoć od ljudskih operatera. Proći će mnogo vremena pre nego što dobiju privilegiju da pospreme naše sudove.
Izvor: Technologyreview