Kako da pronađete ukradeni smartfon?
Mobilni telefon je uvek s nama… Osim kad jednom primetimo da nije. Izgubljeni ili ukradeni telefon predstavlja ozbiljnu nevolju, ne samo zbog troška, već i zbog podataka koje smo na njemu držali. Srećom, Android omogućava pronalaženje telefona, a za precizniju potragu tu su i dodatne aplikacije.
Da bismo pronašli telefon u fizičkom svetu, najpre treba da ga pronađemo u sajber svetu, to jest u prostranstvima Interneta. Da bi to bilo moguće, na telefonu mora biti instalirana odgovarajuća aplikacija. Nevolja je jedino u tome što se te aplikacije setimo kada je već kasno, to jest kada primetimo da je telefon nestao. Srećom, autori Android operativnog sistema mislili su i na takve slučajeve, pa je u novije verzije implementiran odgovarajući program za pronalaženje uređaja, koji je već u podrazumevanom stanju aktivan.
Android Device Manager (www.google.com/android/devicemanager) je oficijelni servis koji omogućava da proverite poziciju svog Android uređaja i da komunicirate s njim preko Interneta. U najjednostavnijem slučaju, kada ste telefon zaturili negde u kući, uputićete Web browser vašeg računara na ovu adresu, ulogovati se koristeći Google Account za koji je telefon vezan, i onda kliknuti na Ring – telefon će zvoniti svom snagom, čak i ako je u nekom Silent režimu. U slučaju da vam je telefon ukraden, na mapi vidite gde se on tačno nalazi, što možete saopštiti policiji, ali i blokirati uređaj tako da kradljivac ne može da pristupa vašim podacima. Ako najzad dođete do zaključka da je telefon nepovratno izgubljen, možete da naredite potpuno brisanje podataka sa njega.
Privatnost i(li) bezbednost
Da biste kontrolisali prava Android Device Manager‑a na vašem uređaju, otvorite Settings / Security / Device Administrators i proverite da li je Android Device Manager aktivan; ako ne želite da na ovaj način telefon bude dostupan s Interneta (svako ko zna lozinku za vaš Gmail account će u svakom trenutku moći da vidi gde ste), onemogućite ovaj servis. Pošto i eventualni kradljivac telefona na istom mestu može da onemogući praćenje, veoma je poželjno da telefon zaključate aktivirajući „ulazni“ PIN ili pattern – posetite Settings / Security / Screen Lock.
Ako ozbiljnije razmišljate o sigurnosti svog uređaja, na vreme instalirajte neku od moćnijih aplikacija za praćenje. Ozbiljan kandidat je aplikacija Android Lost koja je besplatna, s tim što se neke zgodne funkcionalnosti plaćaju. Android Lost omogućava pronalaženje i daljinsku kontrolu uređaja preko Interneta ili, još lakše, slanjem SMS poruka. Među raznim opcijama postoji čak i mogućnost da aktivirate kameru i tako uslikate lopova. Mada je najbolje da ovu aplikaciju instalirate i podesite na vreme, možete je instalirati i na telefonu kome više ne možete da pristupate, pošto Google Play omogućava daljinsku instalaciju programa na uređaj.
Trag na mapi
Sledeća mogućnost je Google Maps Location History – izaberite današnji dan u kalendaru i kliknite na Show timestamps. Posle toga možete da klikćete na zabeležene tačke i vidite kuda se vaš telefon danas kretao. Najvažnije je što vidite šta se dešavalo, što bi moglo uputiti na mesta na kojima lopov često boravi a time i omogućiti nadležnima da ga lakše privedu pravdi i vrate vaš uređaj.
Vredi razmišljati i avangardno, pa se osloniti na cloud funkcionalnosti koje svakodnevno koristite. Recimo, ako je na vašem uređaju instaliran Dropbox i u njemu aktivan Camera Upload, svaka napravljena fotografija se backup‑uje u cloudu. To se naravno odnosi i na fotografije koje napravi lopov, pa ćete iz neke od njih možda videti o kome se radi (selfi), a možda i gde se uređaj otprilike nalazi.
Sve ove podatke nismo naveli samo da bismo vam pomogli u pronalaženju ukradenih telefona, već i da bismo opisali koliku pretnju privatnosti mobilni uređaj može da predstavlja – onaj ko zna vašu Gmail lozinku zna sve o vama i vašem kretanju! Ako se ne bojite krađe ali brinete za privatnost, neke od ovih servisa možete i da isključite, a svakako preporučujemo da Gmail lozinka bude dovoljno složena, da je dobro zapamtite i još bolje čuvate od radoznalih očiju.
Dejan Ristanović