BIZIT 2024

Koliko troši AI generator slika?

Veštačka inteligencija troši ogromne količine energije, ali se o tome ne govori.

PCPress.rs Image

Veštačka inteligencija troši električnu energiju gotovo 30 puta više od tradicionalnog načina rada. Jedan od oblika veštačke inteligencije je AI generator slika. Sve je više aplikacija i dodataka koji nude AI alate za obradu slika. Potrošači se u sve većoj meri koriste ovim alatima kako bi dobili „umivene“ slike koje suštinski izgledaju veštački i nisu prijatne ljudskom oku a ujedno su ogromni zagađivači životne sredine.

Dok biramo boje, pozadinu, osenčenost na slici sa domaćim životinjama koliko zagadimo životnu sredinu?

Modeli AI generatora slika zahtevaju ogromnu računarsku snagu za obuku na milijardama tačaka podataka. To traži moćne servere i ogromnu potrošnju električne energije – ne samo u procesu obuke već i prilikom odgovaranja na zahteve korisnika. Svi AI programi ne preuzimaju samo informaciju već generišu nove podatke i konstantno povećavaju potrošnju energije.

Za generisanje slike visoke rezolucije pomoću AI potrebna je energija koja je ekvivalentna onoj koja se koristi za potpuno punjenje baterije pametnog telefona. Prema Međunarodnoj agenciji za energiju, AI tehnologije i kriptovalute potrošile su oko 460 teravati sati električne energije tokom 2022. godine, što predstavlja 2% globalne potrošnje.

Pročitajte i:  Mercedes i Volcano Engine za AI

Sa druge strane, konstantno slušamo o sve većim posledicama globalnog zagrevanja, sve težim oblicima zagađenja životne sredine i o opasnostima. Navodno je svaka tehnološka kompanija pod pritiskom da umanji svoje zagađenje životne sredine. Svaka od njih ima svoj portfolio kojim nam pokazuje svoju navodnu životnu sredinu. A istina je da nas zagađuju više nego ikada.

Proces razvoja tehnologije ne može a i ne treba da se zaustavlja. Međutim, pitanje je da li smo mi sada u procesu razvoja ili degradacije? Na kojim osnovama se razvijama i da li ličimo na zmiju koja jede sopstveni rep?

Izvor: en.royanews.tv

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *