Top50 2024

Lekari opšte prakse koriste veštačku inteligenciju kako bi olakšali opterećenje radom

U Velikoj Britaniji, zakazivanje pregleda kod lekara opšte prakse predstavlja izazov za mnoge pacijente. 

PCPress.rs Image

Za lekare upotreba veštačke inteligencije već donosi olakšanje

Čak i kada se termini obezbede, sve veći pritisak na lekare dovodi do kraćih konsultacija, što nije idealno ni za pacijente ni za lekare.

Dr Deepali Misra-Sharp, lekar opšte prakse iz Birmingema, otkrila je da veštačka inteligencija može značajno olakšati administrativni deo njenog posla. Korišćenjem besplatnog alata Heidi Health, koji sluša i transkribuje pacijentske konsultacije, može više da se fokusira na pacijente. Ona ističe da joj ovo omogućava da aktivno sluša pacijente, ne gubići vreme na zapisivanje beleški, što čini konsultacije kvalitetnijim. Takođe, uz pomoć ovog alata, štedi dve do tri minute po pacijentu i smanjuje rizik od grešaka.

Pritisak na lekare opšte prakse raste jer se broj pacijenata povećava dok broj lekara opada. Prema podacima Britanskog medicinskog udruženja (BMA), jedan lekar sada brine o prosečno 2.273 pacijenta, što je značajan porast u odnosu na prethodne godine.

Pročitajte i:  OpenAI "razmišljao" o humanoidnom robotu 

Veštačka inteligencija se pokazala kao potencijalno rešenje za smanjenje administrativnih zadataka i rasterećenje lekara. Prema istraživanjima, tehnologije poput AI-a mogu uštedeti značajne količine vremena – čak 5,7 miliona sati godišnje. Takođe, istraživanje Univerziteta Oksford iz 2020. otkrilo je da se skoro polovina administrativnih poslova u ordinacijama može automatizovati.

Jedan od alata koji se koristi u ovoj oblasti je Corti, danski AI sistem za analizu medicinskih konsultacija. Ovaj sistem automatski zapisuje beleške, predlaže dodatna pitanja i nudi opcije tretmana. Corti obradi oko 150.000 pacijentskih interakcija dnevno u bolnicama i ordinacijama širom Evrope i SAD-a. Prema rečima suosnivača Larsa Maaløea, cilj je da lekari imaju više vremena za pacijente dok im tehnologija pruža podršku analizom prethodnih razgovora i relevantnih podataka iz medicinske istorije.

Međutim, pitanje privatnosti i pristanka pacijenata ostaje ključno. Doktor Maaløe ističe da se podaci ne iznose iz sistema, a lekari su obavezni da obaveste pacijente o upotrebi ovih alata. Dr Misra-Sharp napominje da pacijenti uglavnom nemaju prigovore kada ih informiše o uređaju za beleženje.

Pročitajte i:  OpenAI donosi svoj alat za web pretragu

Još jedna inovacija u AI tehnologiji je platforma C the Signs, koja se koristi u 1.400 ordinacija u Engleskoj. Ovaj alat analizira medicinske kartone i pomaže u identifikaciji simptoma i faktora rizika za različite vrste raka. Platforma preporučuje dalju dijagnostiku i korake, ali ne postavlja direktne dijagnoze.

Iako veštačka inteligencija obećava značajne promene u zdravstvenom sistemu, stručnjaci upozoravaju na potencijalne rizike, uključujući greške u dijagnozi i zaštitu privatnosti pacijenata. Alison Dennis iz advokatske firme Taylor Wessing naglašava da AI alati moraju biti pažljivo regulisani i da svi podaci moraju ostati unutar NHS sistema.

Za lekare poput dr Misra-Sharp, upotreba veštačke inteligencije već donosi olakšanje. „Ponovo uživam u konsultacijama, umesto da stalno osećam pritisak zbog nedostatka vremena,“ zaključuje ona.

Izvor: Bbc

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *