BIZIT 11 - prvi dan

Meta će platiti 1.4 milijardi dolara Teksasu, zbog tužbe o kršenju upotrebe biometrijskih podataka

Meta je pristala da plati 1,4 milijarde dolara državi Teksas kako bi rešila tužbu u kojoj stoji da je kompanija ilegalno koristila tehnologiju prepoznavanja lica. Tužba tvrdi da je Meta koristila ovu tehnologiju za prikupljanje biometrijskih podataka miliona stanovnika Teksasa bez njihove saglasnosti. Ovaj sporazum predstavlja najveću finansijsku nagodbu ikada isplaćenu jednoj državi.

PCPress.rs Image

Detalji tužbe i dogovora

Tužba je prvobitno podneta 2022. godine i bila je prvi veliki slučaj pokrenut prema državnom Zakonu o prikupljanju ili korišćenju biometrijskih identifikatora, koji je uspostavljen 2009. godine. Odredba ovog zakona nalaže kaznu do 25.000 dolara po kršenju, a Teksas je optužio Metu da je prekršila zakon “milijardama puta” putem fotografija i videozapisa koje su korisnici postavljali na Facebook, a koje su označavane bez saglasnosti.

Pored toga, originalna tužba mogla je dovesti do dodatnih 10.000 dolara po navodnom kršenju Zakona o obmanjujućim trgovačkim praksama Teksasa. Drugim rečima, Meta je uštedela veliki novac, s obzirom na ogroman broj navodnih kršenja i maksimalnu finansijsku kaznu od 35.000 dolara za svako.

Pročitajte i:  Meta zabranjuje profile za praćenje privatnih letova na Instagram-u i Threads-u

Portparol Meta-e rekao je za Reuters da je kompanija zadovoljna što je stvar rešena i da “istražuje buduće mogućnosti za produbljivanje poslovnih investicija u Teksasu, uključujući potencijalni razvoj centara za podatke.” Međutim, kompanija i dalje poriče bilo kakvu krivicu, iako je isključila svoj automatizovani sistem za prepoznavanje lica.

Glavni tužilac Teksasa, Ken Paxton, ističe da je država potpuno posvećena “suočavanju sa najvećim svetskim tehnološkim kompanijama i pozivanju na odgovornost za kršenje zakona i povredu prava na privatnost.” Teksas i Meta su postigli ovaj sporazum samo nekoliko nedelja pre nego što je suđenje trebalo da počne.

“Facebook više neće iskorišćavati ljude i njihovu decu s namerom da ostvaruje profit na račun nečije sigurnosti i dobrobiti,” rekao je Paxton kada je tužba prvobitno podneta. “Ovo je još jedan primer obmanjujućih poslovnih praksi velikih tehnoloških kompanija i to mora prestati.”

Ovo nije prvi put da je Meta morala da isplati veliku svotu državi zbog navodnog prikupljanja biometrijskih podataka. Kompanija je pristala da plati 650 miliona dolara državi Ilinois 2020. godine kako bi rešila sličnu kolektivnu tužbu. Ta tužba je tvrdila da je kompanija prekršila zakon o privatnosti koji zahteva da kompanije dobiju eksplicitnu saglasnost pre prikupljanja biometrijskih podataka korisnika. Ponovo, Meta je negirala bilo kakvu krivicu.

Pročitajte i:  Meta AI će biti lansiran u još šest zemalja, uključujući UK

Izvor: Engadget

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: