Moždani implanti za lečenje zavisnosti od droge i alkohola
Bolesti zavisnosti uništavaju živote zavisnika, ali i svih onih koji učestvuju u njihovim životima. Postoje svakojake metode za lečenje, a s napretkom tehnologije smo stigli i do moždanih dodataka koji bi mogli da reše ovaj problem jednom zauvek.

Hirurzi će tokom perioda testiranja implante ugraditi u mozgove subjekata koji pate od zavisnosti, a radi se o novoj metodi lečenja Brain-PACER. To je neka vrsta „moždanog pejsmejkera“, a moduliranje potreba za supstancama i samokontrola se vrši preko elektroda koje se ugrađuje u mozak.
Tehnika se već koristi za kontrolisanje nekih od posledica Parkinsonove bolesti, depresije i opsesivno-kompulzivnog ponašanja. Na isti način bi mogla da posluži i za smanjivanje žudnji kod zavisnika. Testiranja će se obavljati u univerzitetskim bolnicama u Cambridgeu i Londonu, a radi se o dubokoj moždanoj stimulaciji (DBS). U nekoliko istraživanja je već dokazano da ova tehnika pomaže u lečenju zavisnosti, ali je ovo prva velika studija koja uključuje subjekte sa teškim oblicima bolesti.

Direktorka projekta, profesorka Valerie Voon, kaže da se moždani implanti ponašaju slično kao pejsmejkeri, i da kao što odgovarajući uređaji regulišu nepravilnosti u radu srca, tako u ovom slučaju utiču na rad mozga. Implanti se ugrađuju u deo mozga koji je zadužen za donošenje odluka, motivaciju i nagrađivanje, a povezuju se sa dodatnim uređajem koji se ugrađuje u grudi pacijenta. Cilj je da se smanji želja za alkoholom i opojnim supstancama.
Za prvu, probnu fazu će biti izabrano šestoro pacijenata koji se bore s alkoholizmom, te šestoro koji pate od zavisnosti od narkotika. Mogu da se prijave svi oni koji se bar pet godina bore sa zavisnošću i koji su pokušali lečenje makar tri puta, uključujući tradicionalne lekove i psihoterapiju.