Najskuplja tastatura na svetu
Kao i kod svih uređaja, i kod tastatura postoji jasna razlika između „konfekcijskih“ i skupljih tastatura. Jeftiniji modeli koštaju od nekoliko stotina do nekoliko hiljada dinara, a oni skuplji se obično mogu pronaći u cenovnom rangu između 10.000 i 20.000 dinara. Takve tastature obično imaju kvalitetne mehaničke tastere, ali i neke dodatne opcije koje na neki način podižu produktivnost.
Ali, da li biste bili spremni da tastaturu platite više od jednog vrhunskog računara? Serene Industries smatra da će određen broj ljudi biti spreman na to, inače ne bi predstavili Icebreaker, verovatno najskuplju tastaturu na svetu. Cena ove tastature je, u zavisnosti od boje, 1.500 ili 2.000 dolara za žičnu, odnosno 1.600 ili 2.100 dolara za bežičnu varijantu.
Sigurno se pitate šta se sve dobija za tu (pre)visoku cenu? Za početak, reći ćemo vam šta ne dobijate – numeričku tastaturu. A ono što dobijate je jedinstveni dizajn, trouglastog profila, inspirisan Flatiron soliterom, zgradom iz 1902. godine u obliku prizme, koja je jedan od simbola Njujorka.
Icebreaker tastatura će se prodavati u dve luksuzne varijante, od aluminijuma i od polikarbonata. I u jednom i u drugom slučaju akcenat je stavljen na čvrstinu, jer je polikarbonat poznat kao „nesalomiv“ materijal, od koga se, recimo, prave neprobojna stakla. Aluminijumska verzija je napravljena od jednog bloka 6061 aluminijuma (ojačana aluminijumska legura koja se koristi u avio industriji) i u potpunosti je izrađena na CNC mašini.
Dizajn tastature je jedinstven. Gledajući s bočne strane, vidi se samo jedan trougao, jer su svi tasteri postavljeni u ravni sa osnovom tastature. Tasteri, koji su takođe napravljeni od aluminijuma, imaju oko 800 mikro-perforacija koje omogućavaju da LED osvetljenje prolazi kroz njih. Rupe su prečnika 400 mikrona i na taj način su, u kombinaciji sa osvetljenjem, napravljene oznake tastera. Da ne bude da je u pitanju obična tastatura, Icebreaker dolazi i sa programabilnim točkićem. Pomenućemo da je implementirana i baterija kapaciteta 4.000 mAh, koja služi za napajanje, kada se tastatura koristi u bluetooth modu.
Jasno je da ovakva tastatura, što zbog cene, što zbog načina proizvodnje, neće biti pravljena u velikim serijama. Šta više, čini nam se da će se proizvoditi samo po narudžbini, odnosno po avansnoj uplati. Da li će imati kupce? Sigurni smo da hoće, jer na radni sto donosi novi nivo ekskluzivnosti i jedinstvenosti.
Ukoliko vam se ova tastatura svidela, a imate dovoljno novca da potrošite za nju, možete je rezervisati na sajtu proizvođača. Proizvodnja i isporuka počinju 28. januara, a kupci će biti opsluživani po redosledu uplate.
Izvor: ArsTechnica