Top50 2024

Naučnici sa Oksforda razvili novi materijal koji apsorbuje svetlost i može pretvoriti svakodnevne predmete u solarne panele

Ultratanak materijal bi jednog dana mogao biti primenjen na krovove, automobile, pa čak i telefone.

PCPress.rs Image

Ultratanak sloj materijala

Naučnici sa Oksfordskog univerziteta možda su rešili jednu od najvećih prepreka u širenju pristupa solarnoj energiji. Naučnici sa odseka za fiziku univerziteta razvili su ultratanak sloj materijala koji se može primeniti na spoljašnjost predmeta s pristupom sunčevoj svetlosti umesto kabastih silikonskih solarnih panela.

Ultratanak i fleksibilan film napravljen je slojevitim slaganjem svetlosno-apsorbujućih slojeva perovskita koji su debljine nešto više od jednog mikrona. Novi materijali su takođe 150 puta tanji od tradicionalnih silicijumskih vafla i mogu proizvesti 5 procenata više energetske efikasnosti od tradicionalnih, jednostrukih silicijumskih fotonaponskih panela, prema saopštenju koje je izdao Oksfordski univerzitet.

Dr. Šauifeng Hu, sa Oksfordskog odseka za fiziku, navodi da veruje da „ovaj pristup može omogućiti fotonaponskim uređajima da postignu daleko veću efikasnost, prelazeći 45 procenata.“

Ovaj novi pristup tehnologiji solarne energije takođe bi mogao smanjiti troškove solarne energije. Zbog svoje tankoće i fleksibilnosti, mogu se primeniti na gotovo svaku površinu. To smanjuje troškove izgradnje i instalacije i moglo bi povećati broj solarnih farmi koje proizvode održiviju energiju.

Međutim, ova tehnologija je još uvek u fazi istraživanja i univerzitet ne pominje dugoročnu stabilnost novo dizajniranih perovskitnih panela. Prelazak sa 6 na 27 procenata energetske efikasnosti solarne energije u roku od pet godina je impresivno dostignuće. Stabilnost je uvek bila ograničena u poređenju s fotonaponskom tehnologijom, prema američkom Ministarstvu energetike. Studija iz 2016. godine objavljena u naučnom časopisu Solar Energy Materials and Solar Cells takođe je primetila da perovskit može pružiti „efikasnu, niskobudžetnu proizvodnju energije“, ali takođe ima „lošu stabilnost“ zbog svoje osetljivosti na vlagu.

Solarna energija je takođe postala jeftinija opcija za napajanje u poslednjoj deceniji

Troškovi solarne fotonaponske tehnologije pali su za 90 procenata u poslednjih 10 godina, prema Global Change Data Lab-u.

Nove solarne farme se pojavljuju širom sveta. Američko Ministarstvo energetike najavilo je ranije ovog meseca da pretvara komad zemlje od 8.000 hektara, koji je nekada bio deo nuklearnog programa poznatog kao Projekat Menhetn, u solarnu farmu. Prošlog meseca, Google je investirao u tajvansku solarnu kompaniju kako bi izgradio gigavatni energetski kapacitet u tom regionu.

Izvor: Engadget

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: , ,