Neočekivane reakcije: Objavljen izvorni kod za Winamp
Prošlo je neko vreme otkad je WInamp bio glavni izvor muzike u svakoj kući s računarom. Uprkos tome opet privlači pažnju, a najnoviji razlog je haos koji je izazvalo objavljivanje open-source koda za ovaj MP3 plejer.
Winamp se pojavio 1997. godine i vrlo brzo postao popularan. Tokom godina doživeo je mnogo izmena, a bio je poznat po tome što je podržavao veliki broj formata i korisnicima nudio brojne skinove, dodatke za vizualizaciju i plejliste. Vrhunac popularnosti zabeležio je 1999. godine, kada ga je kompanija AOL kupila za 80 miliona dolara, da bi se 2013. suočio s krizom, pa je tada najavljeno i gašenje.
Nakon verzije iz 2013. godine Winamp se uspavao, sve do 2018. kada su procurele informacije o verziji 5.8. Ubrzo su objavljene i na Winamp.com web sajtu, a od tada se obećava nova verzija s podrškom za cloud streaming, te drugim modernim opcijama koje čine da ovaj plejer ide u korak s vremenom.
Winamp 5.9 Final je došao 2022. godine i to s brojnim poboljšanjima, uključujući podršku za Windows 11. Dve godine kasnije Llama Group, u čijem je Winamp vlasništvu danas, objavila je 24. septembra “the Legacy Player Code”, kako bi developeri mogli da svojim idejama i iskustvom unaprede kultni softver. Kod je postao dostupan, ali ne baš i „otvoren“, jer je u pravilima korišćenja zabranjeno da se objavljuju izmenjene verzije softvera.
Uprkos zabranama već se pojavilo više od dve hiljade izmenjenih varijanti, a iz vlasničke kompanije kažu da bi to moglo da bude vrlo korisno, jer Winamp za Windows i dalje koristi ogroman broj ljubitelja muzike. Planirano je da se dva puta godišnje objavljuju verzije s novim opcijama, a tu je i Winamp za kreatore koji umetnicima daje mogućnost da upravljaju svojom muzikom i da od svojih dela nešto i zarade.