OpenAI je predstavio novi o1, AI model
Kompanija tvrdi da novi model može zapravo da “razmišlja” i logički rezonuje.
Razvoj AI sistema
OpenAI je predstavio svoj najnoviji model veštačke inteligencije pod nazivom o1. Kompanija tvrdi da može efikasnije obavljati složene zadatke rezonovanja u poređenju sa svojim prethodnicima. Ovaj model je predstavljen u trenutku kada se OpenAI suočava sa sve većom konkurencijom u trci za razvoj naprednijih AI sistema.
O1 je treniran da “provodi više vremena razmišljajući o problemima pre nego što odgovori. Slično kao što bi to uradio čovek”, navodi se na sajtu OpenAI. “Tokom treninga, modeli uče da usavršavaju svoj proces razmišljanja, isprobavaju različite strategije i prepoznaju greške.” OpenAI očekuje da će se novi model koristiti od strane istraživača u oblasti zdravstvene zaštite za anotaciju podataka o sekvenciranju ćelija, fizičara za generisanje matematičkih formula i programera softvera.
Trenutni AI sistemi su u suštini samo napredniji oblici autokompleta, generišući odgovore putem statistike, umesto da zapravo “razmišljaju” o pitanjima. To znači da su manje “inteligentni” nego što se čine.
o1 još uvek nije rešio problem “halucinacija”
Sa modelom o1, kompanija tvrdi da “resetuje brojač na 1” s novom vrstom AI modela koji je dizajniran da se bavi složenim rešavanjem problema i logičkim razmišljanjem. U blog postu koji opisuje novi model, OpenAI je naveo da o1 postiže rezultate slične onima koje postižu studenti doktorskih studija na izazovnim testovima iz fizike, hemije i biologije. Posebno je uspešan u matematici i kodiranju. Na primer, trenutni vodeći model GPT-4o tačno je rešio samo 13 procenata problema na kvalifikacionom ispitu za Međunarodnu matematičku olimpijadu. Mnogo bolje rezultate je postigao o1 koji je imao 83 procenata.
Novi model, međutim, ne uključuje mogućnosti kao što su pretraga na internetu ili mogućnost učitavanja datoteka i slika. Prema izvestajima, o1 je značajno sporiji u obradi upita u poređenju sa GPT-4o. Iako ima više vremena za razmatranje svojih izlaza, o1 još uvek nije rešio problem “halucinacija”. To je termin za AI modele koji izmišljaju informacije. “Ne možemo reći da smo rešili problem halucinacija,” izjavio je Bob McGrew, glavni istraživač u OpenAI.
O1 je još uvek u ranoj fazi. OpenAI ga naziva “preview” verzijom i čini ga dostupnim samo za pretplatnike ChatGPT-a, uz ograničenja u broju pitanja koja mogu postaviti nedeljno. Takođe, OpenAI lansira o1-mini, pojednostavljenu verziju koja je posebno efikasna za kodiranje.
Izvor: Engadget