Poravnanje optičke komponente laserske antene 

U januaru je Odbor za naučni program Evropske svemirske agencije (ESA) odobrio misiju svemirske antene laserskog interferometra (LISA), prvi naučni poduhvat za otkrivanje i proučavanje gravitacionih talasa iz svemira. Physik Instrumente (PI), dobavljač precizne kontrole kretanja koji tvrdi da ima najbrže fotoničke mašine za poravnanje na svetu, nedavno je objavio ažuriranje na blogu o tome kako se optičke komponente za svemirsku letelicu LISA usklađuju i sastavljaju sa svojim H-8284 sistemom za poravnanje heksapoda. 

 LISA zavisi od tri svemirske letelice postavljene da prate Zemljin kosmički put oko Sunca. Ovaj trio će napraviti izuzetno precizan jednakostranični trougao preko kosmosa, a svaka ivica se proteže na 2,5 miliona kilometara – dužine koja šestostruko premašuje deonicu između Zemlje i Meseca. Preko ovog ogromnog prostranstva, svemirska letelica će komunicirati razmenom laserskih zraka. Planirani odlazak ove trojke na raketi Ariane 6 predviđen je za 2035. godinu. 

 LISA je postavljena da posmatra kosmičke talase u prostor-vremenu koje proizilaze iz kolosalnih sudara masivnih crnih rupa koje se nalaze u srcu galaksija, protežući se kroz širinu univerzuma. Ovaj poduhvat će osnažiti astronome da razotkriju genezu ovih ogromnih entiteta, mapiraju njihov rast dok nabujaju na milione puta veću od Sunčeve mase, i uoče njihov uticaj na kosmički balet evolucije galaksije. 

Pročitajte i:  Prenosna robotska metrologija vođena laserom

 Nekoliko grupa uključenih u projekat LISA koristilo je PI heksapode i piezo aktuatore za precizno poravnavanje optičkih komponenti za interferometre. PI heksapodi su takođe korišćeni u zadacima optičkog poravnanja za misiju LISA Pathfinder, pokrenutu u decembru 2015. 

 Tokom sklapanja ultra-preciznih optičkih komponenti u srcu LISA projekta koji se očekuje da bude pokrenut 2035. godine, inženjeri UKATC-a koriste preciznu kontrolu u 6 stepeni slobode sa PI kompaktnim H-824 heksapodom. Heksapodi, sa svojim programabilnim centrom rotacije (tačka okretanja), predstavljaju zlatni standard kada su u pitanju precizni zadaci poravnanja sa više osa, od struktura veličine nanometara u silicijumskoj fotonici / optičkim vlaknima do velikih ogledala i reflektora u astronomiji

Izvor: techbriefs.com

Facebook komentari:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *