Top50 2024

Primećen misteriozni objekat u svemiru koji se kreće brzinom od 1,6 miliona kilometara na sat

Pre oko nedelju dana medije su preplavili naslovi o misterioznom objektu koji je primećen u okviru Mlečnog puta. Šokantni naslovi su preplavili srpske portale nazivajući telo „čudom“, a strani ga nazivaju „neobičnim“.

PCPress.rs Image

Objekat je primećen zahvaljujući astronomima-amaterima koji su koristili NASA-in infracrveni širokopojasni teleskop WISE, a zbog toga što se kroz Mlečni put kreće neobičnom brzinom. Prognozira se da bi mogao da se otme gravitacionoj sili galaksije i ode u intergalaktički prostor. Pretpostavlja se da se radi o nekadašnjem crvenom džinu, izbledeloj zvezdi iz klase K ili M.

Kreće se brzinom od oko 1,6 miliona kilometara na sat – oko 600 kilometara u sekundi. Poređenja radi Sunce oko centra galaksije Mlečni put orbitira brzinom od 200 kilometara u sekundi. CWISE J1249, kako je nazvan ovaj objekat, mogao bi dakle da bude zvezda manje mase ili telo koje je između džinovske planete i takozvanog braon patuljka.

Ovo su najnovije vesti:

Tvrdi se da nije ni kometa ni asteroid, a ističe se da ima mnogo manje gvožđa i drugih metala, koji se obično nalaze u zvezdama i braon patuljcima, tako da zasad nema jasnih zaključaka o kakvom se telu radi. Do otkrića je došlo u okviru NASA-inog projekta “Backyard Worlds: Planet 9” koji je počeo 2017. godine i koji poziva građane da se uključe u analiziranje velike količine snimaka napravljenih uz pomoć moćnih teleskopa, s ciljem da pronađu dosad neprimećene patuljaste planete i druge objekte. 

Pročitajte i:  Letelica koja se spušta na Sunce

Stručnjaci i dalje tragaju za odgovorom na pitanje o kakvom se telu radi i koji je ključni uzrok njegove brzine. Jedna od mogućnosti je da je objekat nekada bio deo binarnog zvezdanog sistema i da ga je u kosmos lansirala eksplozija. Tu je i ideja da potiče iz zbijenog zvezdanog jata, koje je naišlo na crne rupe. Složena dinamika takvih kosmičkih susreta mogla je jednu od zvezda izbaciti iz grupe.

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: ,