Roche za zdraviji život
Značajno povećanje liste dostupnih inovativnih lekova, digitalizacija zdravstvenog sistema i formiranje BIO4 kampusa bez dileme donose ogromne pozitivne promene Srbiji, kaže u intervjuu za PC Press dr Ana Govedarica, generalna direktorka kompanije Roche za Srbiju i Crnu Goru.
Da li zdravstveni sistem i zajednica mogu da „prigrle“ te promene?
Promene koje nove terapije i digitalizacija donose toliko su velike da, uprkos ogromnim koristima koje donose i državi i pacijentima, zahtevaju kreiranje strategije za moderan zdravstveni sistem s novim pristupom za njegovo finansiranje. Sama strategija ne znači ništa ukoliko nema doslednosti u implementaciji, koja je posebno zahtevna kada nešto menjate.
Zašto je važno za zajednicu da zdravstvu i ulaganju u zdravstveni sistem da prioritet?
Zdravstvo treba da bude fokus, jer kada je dobro organizovano, zdravstvo postaje motor/zamajac za rast BDP-a. Ljudi, kao najvažniji resurs, najproduktivniji su kada su zdravi, a dobro upravljanje podacima omogućiće pametno finansiranje i investiranje zasnovano na podacima. Teško je organizovati dobar zdravstveni sistem, ali pametne investicije i domaćinski odnos prema njegovom korišćenju mogu napraviti korist za društvo koja višestruko prevazilazi svaki uloženi dinar.
Inovacije su ključ
Kontinuitet u finansiranju inovacija je jedini put ka boljitku. Inovativni lekovi traže inovativne modele finansiranja zasnovane na podacima. To je tema od značaja širom sveta. Problem je nepredvidivost potreba za lekovima, odnosno potreba za registrom. Zakon o medicinskoj dokumentaciji omogućiće da
iza svakog pacijenta postoji elektronski medicinski karton tzv. integrisani e-Karton.
U kojoj meri se vodi računa o zaštiti podataka?
Imamo novi zakon, treba nam novo uređenje sistema, regulativa koja definiše način upotrebe podataka o zdravstvenom stanju pacijenata. Ko može da ih vidi, kako se koriste, kako sprečiti zloupotrebe…
Zašto su važni lični podaci i da li će novi sistem promeniti način na koji zdravstveni osiguranici ostvaruju svoja prava?
Novi pristup omogućiće bolje planiranje i efikasnije finansiranje zdravstvenog sistema na osnovu podataka. Biće naglašenija personalizovana komunikacija s korisnicima zdravstvenog sistema kako bi se
zadovoljile individualne potrebe, što ima za cilj bolje ishode lečenja, ali i uštede troškova.
Šta još treba učiniti kako bi zdravstvo u Srbiji postalo efikasnije?
Posla u reformi zdravstvenog sistema ima puno. Nikako ne smemo zaboraviti da je osnov svakog dobrog sistema zasnovan na dobroj prevenciji i dobro organizovanom skriningu. Prevencija se zasniva na zdravim životnim navikama i mi se trudimo da kao kompanija redovno podržavamo razne inicijative koje edukuju
i podsećaju na zdrave životne stilove. Takođe, koliko je u našoj moći, pomažemo i nacionalne skrining programe.
Integracija informacija
Danas su informacije lako dostupne svima, ali treba voditi računa o pouzdanosti lako dostupnih sadržaja. Sarađujemo s mnogim edukativnim platformama koje se bave zdravstvenim temama, čiji cilj nije da leče ili da podrže samolečenje, već da pomognu u putu prevencije, precizne dijagnostike, lečenja i što boljeg kvaliteta života pacijenta. Drago mi je što je PC Press to prepoznao i nagradio naš sajt Tvoj pogled na svet, našu inicijativu da ponudimo interesantan i edukativan sadržaj slabovidim i osobama sa oštećenim vidom uz mogućnost da prilagode ekran svojim potrebama.
Pred nama je dug put promena – prvo moramo sami da odlučimo i naučimo da vodimo računa o
svom zdravlju, a zdravstveni sistem mora da bude spreman da odgovori na potrebe edukovanog i odgovornog pacijenta.