Top50 2024

Samsung upozorava štrajkače u Indiji: “Bez rada, nema plate”

Samsung Electronics je upozorio svoje štrajkače na jugu Indije da neće primati plate ako nastave sa protestom. Zatim i da se suočavaju sa rizikom otkaza.

PCPress.rs Image

Štrajk Samsunga je jedan od najvećih u Indiji u poslednjih nekoliko godina

Stotine radnika ometaju rad i protestuju u improvizovanom šatoru blizu Samsungove fabrike kućnih aparata u blizini grada Čenaj od 9. septembra. Oni zahtevaju povećanje plata i priznanje sindikata u fabrici, koja doprinosi otprilike trećini godišnjeg prihoda Samsunga u Indiji. Taj prihod iznosi 12 milijardi dolara. Štrajk Samsunga je jedan od najvećih u Indiji u poslednjih nekoliko godina. Štrajk je bacio senku na plan indijskog premijera Narendre Modija da privuče strane investitore kroz program “Proizvodi u Indiji” i da utrostruči proizvodnju elektronike na 500 milijardi dolara u narednih šest godina.

Samsung je prošle nedelje tužio štrajkački sindikat okružnom sudu, tražeći privremenu zabranu slogana i govora unutar i oko fabrike. Ali sudija je samo pozvao na brzo rešavanje spora. Tim za ljudske resurse Samsung Indije je poslao mejl nekim štrajkačima, rekavši da učestvuju u “nelegalnom štrajku” i da nemaju pravo na plate za period protesta.

Pročitajte i:  Samsung Galaxy Z Fold Special Edition će se prodavati samo u Koreji i Kini

„Nemate pravo na plate od 09.09.2024. do dana kada se vratite na posao. Po principu “Bez rada, nema plate’,“ navodi se u mejlu.

U mejlu je takođe upozoreno da će, ako se zaposleni ne vrate na posao u roku od četiri dana, morati da objasne zašto ne bi trebalo da budu otpušteni. Samsung Indija je u saopštenju navela da je obavestila radnike o svojoj politici na osnovu “relevantnih zakona i propisa” i pozvala ih da se odmah vrate na posao.

Bezbednost i dobrobit naših radnika su prioritet

„Bezbednost i dobrobit naših radnika su prioritet. Ostajemo posvećeni rešavanju ovog pitanja,“ dodaje se u saopštenju.

Samsungova fabrika zapošljava otprilike 1.800 radnika. Više od 1.000 njih je u štrajku. Fabrika proizvodi aparate kao što su frižideri, televizori i veš mašine. Druga Samsungova fabrika koja proizvodi pametne telefone u severnoj državi Utar Pradeš nije imala nikakvih nemira.

Radnici Samsunga u proseku zarađuju 25.000 rupija (300 dolara) mesečno, prema moćnoj radničkoj grupi CITU, koja je pomogla u mobilizaciji fabričkih radnika. Oni zahtevaju povećanje na 36.000 rupija (430 dolara) tokom tri godine.

Pročitajte i:  Hyundai, Kia i Samsung udružuju snage

Samsung ne želi da prizna bilo koji sindikat koji podržava nacionalna radnička grupa kao što je CITU. Razgovori sa radnicima i državnim zvaničnicima nisu doneli rešenje.

Izvor: Engadget

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *