BIZIT 11 - prvi dan

San ili stvarnost: Upotreba solarne energije iz svemira

Planovi koji uključuju upotrebu solarne energije iz svemira još uvek zvuče kao deo scenarija za neki naučno-fantastični film, priča o futurističkoj tehnologiji koja je još daleko. To je donekle tačno, budući da realizacija zahteva ozbiljna ulaganja, a pozitivan ishod nije zagarantovan. Neke kompanije ipak idu u tom smeru.

PCPress.rs Image

Ideja o korišćenju solarne enrgije iz svemira se temelji na planu o velikim satelitima koji bi iz oblasti u kojima nema podele na dan i noć, niti oblaka i drugih vremenskih stvari koje utiču na rad solarnih ploča, slali energiju direktno na Zemlju. Bio bi to odličan izvor čiste energije, a na našu planetu bi stizala u obliku mikro-talasa, što znači da bi uticaj na životnu sredinu bio praktično nepostojeći.

Zvuči savršeno, ali je daleko od jednostavnog – Evropska svemirska agencija već godinama proučava ovaj način sakupljanja energije, a prvi zaključci nisu ohrabrujući. Da bi solarna energija iz svemira uticala na smanjenje globalnog zagrevanja neophodno je da na primer bar trećina energije koja se troši u Evropi bude dobijena na ovaj način, a to znači milijarde dolara ulaganja u kompleksne strukture čiji opstanak u svemiru ništa ne garantuje.

Pročitajte i:  SpaceX će uskoro poslati posadu za prvu komercijalnu šetnju svemirom

Neki eksperti rade na drugačijim idejama – fizičar Baiju Bhatt, koji je ušao i u finansije i 2013. godine osnovao platformu Robinhood, na primer ima plan koji traži manja ulaganja. Tvrdi da za oko 10 miliona dolara može da razvije plan koji počinje u nižoj Zemljino orbiti, a ne na udaljenosti od 36 hiljada kilometara, što već smanjuje troškove transporta opreme. U plan je uključen samo jedan satelit koji bi se našao na oko 500 kilometara od površine Zemlje.

Evo kako sve funkcioniše:

Ovaj satelit ne bi rešio problem napajanja cele planete, budući da bi uz pomoć lasera na Zemlju salo tek toliko energije da napoji jednu prosečnu mašinu za sudove. Radi se o ogledu, eksperimentu koji za cilj ima da utvrdi koliko je bezbedno i efikasno sakupljanje solarne energije u svemiru. Ako se pokaže da je plan dobar, jedan satelit bi se kasnije pretvorio u čitavu konstelaciju satelita, a primarni cilj bi bio isporuka energije u zabačena područja na Zemlji.

Ništa dakle nije sigurno, ideja o solarnoj energiji iz kosmosa je još uvek samo teorija. Ne znači da će tako biti zauvek.

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *