Top50 2024

Stručnjaci tvrde da će AI kamere osigurati dobro ponašanje građana

Kada se pomene distopijska budućnost, prvo što padne na pamet su kamere na svakom koraku. Posmatranje možda povećava bezbednost, ali ukida mnoge slobode, a ako se u snimanje uključi i AI sve postaje još kompleksnije.

PCPress.rs Image

Suosnivač korporacije Oracle, Larry Ellison, je nedavno govorio baš o ovoj temi, i podelio svoju viziju o bezbednosnim kamerama s AI sposobnostima. Tom prilikom je opisao budućnost u kojoj će AI sistemi konstantno pratiti ponašanje građana, a uz pomoć široke mreže kamera i dronova. Iako kaže da je cilj da se pojedinci i pojedinke spreče da prekrše zakon, svet u kojem budno oko kamere snima sve što radimo ne zvuči baš bezbedno.

Elisson tvrdi da bi se građani u svetu koji opisuje uvek pristojno ponašali, što ukazuje da ne zna baš mnogo o ljudskoj prirodi. Sistem neće pratiti samo građane, već i pripadnike policije, da bi svaki problem prijavio odgovarajućoj komisiji. To je svetla strana ove vizije, budući da je građanima često potrebna zaštita od onih koji ih štite, ali bi konstantno praćenje sigurno uticalo na građanske slobode koje su već ionako ugrožene.

Pročitajte i:  Trendovi data centara za 2025.: Vertiv predviđa inicijative industrije da podrži, omogući, iskoristi i reguliše veštačku inteligenciju

Svet opremljen kamerama podseća na viziju Georga Orwella – u romanu 1984 režim konstantno prati građane, privatnosti nema, a slobodna misao je samo daleka uspomena. Elisson umesto ljudskih posmatrača nudi AI, a ovakvi sistemi već postoje – jedan je testiran i tokom Olimpijskih igara u Parizu, a u Kini se građani na slične načine prate već godinama.

Izvor: Ars Technica

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: , , ,