U Srbiji tek svaka četvrta nekretnina u vlasništvu žena
“Imovina stečena u braku je i do sada po zakonu bila tretirana kao zajednička, ali u praksi se neretko dešavalo da se kao vlasnik upiše samo muškarac, pa su žene u slučaju razvoda morale da prolaze kroz dugogodišnje parnice da bi dokazale svoj udeo u vlasništvu. Sve to je nepotrebno trošilo vreme i sredstva svih učesnika u postupku, pa i suda”, rekla je Jelena Bojović, direktor za regulatornu reformu u NALED-u.
Automatski upis zajedničke imovine supružnika bio je jedan od 19 amandman na Predlog zakona o postupku upisa u katastar nepokretnosti i vodova koje su Narodnoj skupštini uputili poslanici Ekonomskog kokusa na inicijativu i uz podršku NALED-a, a koji je parlament usvojio. Time je omogućeno da se upis imovine u katastar završi odlaskom na jedno mesto, kod javnog beležnika, umesto na šest šaltera, obezbedi veća ažurnost katastra i poveća pravna sigurnost.
Iz NALED-a podsećaju i na položaj žena u seoskim sredinama, gde žene čine više od polovine stanovništva, ali tri od četiri nisu plaćene za posao koji obavljaju i ističu da slika neravnopravnosti nije mnogo bolja ni kada se posmatra cela Srbija. Uposleno je tek 43,7% žena naspram 56% muškaraca. Čak 71% muškaraca su na rukovodećim pozicijama, a od 250 poslanika u parlamentu, 87 su žene. U 166 lokalnih samouprava, samo 11 imaju ženu gradonačelnika ili predsednika opštine. Među 22 člana Vlade Srbije, tek pet su dame.
Izvor: NALED